Weekly Press Conference 3 Jadi 1391-Dari/Pashto

متن کنفرانس مطبوعاتی هفته وار جانان موسی زی،  سخنگو و رئیس اطلاعات عامه

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان


 

تاریخ : یکشنبه 3 جدی 1391

محل:  قصر ستور

زمان : ساعت ۱۱:00 قبل از ظهر

 

به نام خداوند بخشاینده و مهربان

به کنفرانس خبری هفته وار وزارت امور خارجه خوش آمدید. می خواهم  در مورد یکی دو مورد به صورت خلاصه به شما معلوماتی را شریک بسازم و بعد به سوالات شما می پردازم.

قسمی که شما در جریان هستید هفتة گذشته کنفرانس سالانه سفرا و جنرال قونسل های افغانستان مقیم خارج در کابل دایر شد. این کنفرانس واقعاً در یک مرحله مهمی از کار وزارت امور خارجه تدویر یافت و فرصت بسیار عالی بود برای رهبری وزارت امور خارجه، حکومت افغانستان و خاصتاً برای نمایندگان سیاسی و قونسلی افغانستان در چهار گوشة جهان تا گرد هم آیند و روی مسایل عمده ایکه در دو سه سال آینده پیش روی وزارت امور خارجه است، بحث، گفتگو و تبادل نظر مفصل صورت گیرد. سفرا و جنرال قونسل های ما با رضایت کامل از این کنفرانس دوباره به طرف کشورهای محل کارشان رفتند و در جریان کنفرانس در تمام صحبت ها و بحث ها اشتراک فعال داشتند.

یکی از موضوعاتی که ما می خواهیم آن را نهادینه سازیم تدویر همه ساله این کنفرانس بسیار مهم است  تا بتوانیم روابط گسترده، فعال و موثر افغانستان را که در ده سال گذشته بنیاد نهاده شده است، با جامعه جهانی، کشورهای همسایه  و جهان اسلام از طریق هماهنگی و همکاری بسیار نزدیک بین مرکز و نمایندگی های جمهوری اسلامی افغانستان، به پیش ببریم.

موضوع دومی ارتباط دارد به یک تعداد اتباع پاکستانی که در چند روز گذشته بسیار خبرساز هم بوده است. گزارش ها در این مورد هنوز تکمیل نشده اند و تحقیقات به طور جدی ادامه دارد. دیروز شارژدافیر سفارت افغانستان در اسلام آباد با مقامات وزارت امور خارجه پاکستان ملاقات کرد و در رابطه به این که اتباع پاکستانی در افغانستان هستند، مهمان ما هستند. در مورد تأمین امنیت، تأمین مصوونیت شان و مهمان نوازی ایکه جز فرهنگ افغانستان است، به مقامات پاکستانی اطمنیان داده است و در مورد این که تحقیقات جدی و عاجل در این مورد آغاز شده است نیز اطمینان داده است. انشاالله بعد از تکمیل این تحقیقات، موضوع را از طریق کانال های دیپلوماتیکی که با جمهوری اسلامی پاکستان داریم، به اطلاع شان می رسانیم تامطمئن باشند که دولت افغانستان به روابط  خود با جمهوری اسلامی پاکستان و مردم این کشور تعهد کامل دارد و خاصتاً در مورد حضور اتباع پاکستانی در افغانستان و مصوونیت، امنیت و احترام به آن ها کاملا ً متعهد هستیم و اگر حادثه یی هم صورت گرفته باشد که در آن به اتباع پاکستانی در افغانستان بی احترامی شده باشد، ما  شدیداً آن را تقبیح می کنیم و امیدوار هستیم که در مورد قضیه ایکه گزارش داده شده است، تمام معلومات مرتبط را جمع آوری کنیم و تحقیقات خود را در زودترین فرصت تکمیل کنیم. از دوباره بازشدن کامل دروازه تورخم استقبال می کنیم و امیدوار هستیم که بتوانیم در آینده از هرگونه سکتگی در رفت و آمد بین افغانستان و پاکستان از طریق دروازه تورخم جلوگیری کنیم.

سوال ها و جواب ها

سوال:

مهدی حسینی از تلویزیون آرزو. شما در جریان هستید که نشست پاریس پایان یافته است. پیش شرط هایی هم از جانب گروه طالبان مطرح شده، اما در اینجا دیدگاه حکومت افغانستان در رابطه به قانون اساسی و پیش شرط های حکومت افغانستان برای مذاکره با طالبان چیست ؟ سوال دوم اینکه پاکستان در این نشست حضور نیافته است و این نشست را رد کرده  است. دلیل این اقدام چه بوده است؟

موسی زی: در رابطه به جلسه ایکه در حومه پاریس برگزار گردید طوریکه قبلاً هم اشاره کرده بودم، یک جلسه بین الافغانی بود. دولت افغانستان از تدویر این جلسه به صفت یک گام اعتماد سازی حمایت نموده و می کند. در رابطه به نتایج این جلسه چند نکته یی است که می خواهم حضور شما عرض کنم. در کل پیش از این که به این موضوع بپردازم در تمام طرف های ذیدخل در افغانستان به باور ما امروز به این نتیجه رسیده اند که باید برای معضله افغانستان، برای کاهش خشونت و از بین بردن آن و تأمین صلح، یک راه حل سیاسی جستجو شود. این باور دولت افغانستان است.

 دولت افغانستان از تصمیم رهبری طالبان جهت فرستادن نمایندگان رسمی به جلسه شانتییی استقبال می کند. ما امیدوار هستیم که این روند ادامه پیداکند. در این جلسه هیئتی از شورای عالی صلح هم اشتراک کرده بود و هم چنان نمایندگان احزاب سیاسی دیگر در این جلسه حضور داشتند. در دور سوم این جلسه صحبت های مثبت صورت گرفت؛ دو جلسه ی آن قبلاًً دایر شده است.

 نکته مهم دیگر این است که تلاش های صلح جز یک روند است. در یک، دو و یا سه جلسه این موضوعات قابل حل نیست. ما امیدوار هستیم که روند نشست ها، مشورت ها و گفتگو هایی که در برگیرنده نمایندگان رسمی و با صلاحیت تمام طرف های افغانی باشند، ادامه پیدا یابد. دولت افغانستان از این ابتکار و از همچو یک روند حمایت کامل می کند.

سوال:

در نظر است که سازمان ملل متحد یا دفتر یوناما در کابل دست به کار شود و در مورد مسئله صلح در افغانستان، ابتکار برگزاری یک جلسه را به دست بگیرد. گفته میشود که این نشست در یکی از کشورهای همسایه که احتمالاً ترکمنستان باشد، برگزار خواهد شد. در این مورد توضیحات بیشتر چیست؟

موسی زی: قسمی که خدمت تان عرض کردم تمام مسایل در یک جلسه حتی مطرح شده نمی تواند، چه رسد به این که تمام مسایل مطرح شوند بالای آن ها گفتگو صورت گیرد و حل و فصل شوند. نشست جلسه ایکه در شانتیی در حومه پاریس دایر شد یک اقدام مثبت بود و صحبت های مثبت صورت گرفت. چنانچه اشاره کردم دولت افغانستان از تصمیم رهبری طالبان جهت فرستادن یک هیئت رسمی به این جلسه استقبال می کند. امیدوار هستیم که این روند ادامه پیدا کند.

در رابطه به پروسه صلح، اصول و شرایط بسیار روشن وجود دارد، شرایط و اصولی که ما چندین بار آن ها را تکرار کرده ایم؛ احترام کامل به چارچوب قانون اساسی افغانستان و حمایت ملت افغانستان را همراه دارد، حفظ دست آوردهای  ده سال گذشته، احترام به حقوق شهروندان کشور به شمول زنان و اطفال، قطع رابطه با تروریزم بین المللی و قطع خشونت علیه مردم افغانستان، تمام این ها اصول و شرایط اساسی برای پروسه صلح است که از طرف مردم افغانستان طی دو لویه جرگه تاریخی تعیین شده اند و این اصول اساسی برای پروسه صلح هنوز پابرجاست اما در رابطه به جلسه مشخصی که در حومه پاریس دایر گردید، من نقاط نظر دولت را با شما شریک ساختم.

این یک جلسه بین الافغانی بود و ارتباطی به کدام کشور دیگر نداشت.

سوال:

رادیو آزادی. گزارش هایی وجود دارد که ملا برادر فرد شماره دوم طالبان در گفتگوهای صلح افغانستان شامل میشود. معلومات شما در این رابطه چیست و همچنان اگر در مورد رهایی زندانیان طالب از زندان های پاکستان توضیحاتی را ارائه نمایید؟

موسی زی: دولت افغانستان از پلان ها و طرح یوناما در این مورد آگاهی دارد. ما طوریکه قبلاً هم اشاره کرده ایم، از تدویر جلسات و نشست های مشورتی که در آن ها نمایندگان طرف های مختلف ذیدخل در افغانستان شامل باشند، خاصتاً جلساتی که برای تقویت فضای اعتماد، ایجاد یک فضای مساعد جهت آغاز و انجام مذاکرات رسمی و مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان بیانجامد، استقبال می کنیم.

سوال:

حسیب از تلویزیون طلوع. سوال من در ارتباط با نشست پاریس است. گفته میشود بعد از نشست پاریس نمایندگانی که در این نشست شرکت کرده بودند، از تمایل گروه طالبان جهت شرکت در نظام حکومتی افغانستان گفته اند و از سوی دیگر افغانستان با کمک و همکاری جامعه جهانی به ویژه امریکا، این را می پذیرند. به نظر شما این نرمش طالبان تاکتیکی برای فعالیت بیشتر بعد از سال 2014 نیست و یا در نتیجه فشارهایی که بر افغانستان وارد شده آنها می خواهند چنین اقدامی انجام دهند. دوم اینکه رابطه بشیر بلور با افغانستان چگونه بود. آیا کشته شدن وی ربطی به گفتگوهای صلح افغانستان دارد؟

موسی زی: طوریکه قبلاً اشاره کردم، به باور دولت افغانستان تمام طرف های ذیدخل در افغانستان به این نتیجه رسیده اند که پروسه صلح یگانه راه ختم خشونت، جنگ و تأمین یک صلح پایدار و عزتمند برای تمام مردم افغانستان است. ما از این پیشرفت استقبال می کنیم. از صحبت های مثبتی که در جلسه پاریس صورت گرفته است استقبال می کنیم و از تصمیم رهبری طالبان جهت فرستادن یک هئیت رسمی به این جلسه استقبال می کنیم. امیدوار هستیم که سلسله صحبت ها و جلسات همانند نشست پاریس ادامه پیدا کند. در رابطه به سوال دوم شما، من خودم تبصره ای ندارم.

سوال:

شمس از آژانس اطلاعاتی باختر. سوال من در رابطه به آزار و اذیت اتباع پاکستان در داخل افغانستان و واکنش دولت پاکستان در رابطه به این موضوع می باشد، اما دولت پاکستان همواره بسیاری چیزها را مرتکب شده است. مثلاً نقض موافقت نامه ترانزیت با افغانستان و موضوعات از این قبیل بوده، چه واکنشی را دولت افغانستان نشان داده و چه خواسته هایی را از دولت پاکستان داشته و همچنان در رابطه به نشست پاریس نماینده حزب اسلامی در خواسته های خود را که خواهان ایجاد یک اداره موقت است ارائه داشت، نظر شما در این مورد چیست؟

موسی زی: سوال دوم شما سوال مهمی است و در این مورد طوریکه ما قبلاً هم اشاره کردیم، پروسه صلح افغانستان تنها و تنها میتواند در چارچوب قانونی که در ده - یازده سال گذشته از طرف مردم و دولت افغانستان ریخته شده، از طریق انتخابات متعدد، از طریق لویه جرگه های متعدد و در چارچوب قانون اساسی افغانستان، میتواند صورت گیرد و قانون اساسی افغانستان جای بسیار کافی دارد که تمام احزاب، تمام گروه ها و تمام اتباع این کشور خود را در آن ببینند و بتوانند در این چارچوب قانونی از طریق اشتراک در انتخابات، از طریق اشتراک در سایر عرصه های زندگی سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی کشور فعال بوده و به مردم و کشور خود خدمت کنند. ده- یازده سال قبل پس از سقوط رژیم طالبان در همکاری با جامعه جهانی مردم افغانستان در نتیجه قربانی های بسیار زیادی که داده اند، اساس و تهداب یک نظام نوین و یک نظام دموکراتیک را بنا نهادند که در ده - یازده سال گذشته به پختگی قابل ملاحظه یی رسیده است. به باور دولت افغانستان وظیفه تمام افغان ها و تمام احزاب سیاسی در کشور چه احزابی که در داخل حکومت هستند و چه بیرون از حکومت و تمام گروه های دیگر افغانی این است که ما بتوانیم تهدابی را که ده سال قبل گذاشته شده است، محکمتر بسازیم. دستآورد های ده سال گذشته را نهادینه تر بسازیم و بتوانیم روی مشکلات و چالش هایی که موجود است، در همکاری با هم و هماهنگی با هم فایق آییم.

موضوع ایجاد یک حکومت موقت جدید خواب و خیالی است که صورت هم نمی گیرد، امکان هم ندارد و به خیر مردم افغانستان هم نیست. قالب و چارچوب قانونی که در این کشور ریخته شده است، برای تمام گروه های سیاسی، برای تمام افرادی که علاقمند به رسیدن به قدرت باشند، تمام افراد و گروه هایی که علاقمند به اشتراک در زندگی سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی کشور باشند، وجود  دارد و آنها میتوانند که بدون طرح مسایلی مانند ایجاد یک حکومت موقت دیگر حضور فعال و موثر داشته باشند.

در رابطه به مسئله یی که شما یادآوری کردید، روابط افغانستان و پاکستان روابط بسیار وسیع و روابط چند بعدی است. ما در تمام موارد با جمهوری اسلامی پاکستان از طریق همکاری های نزدیک، از طریق مشورت های نزدیک، از طریق تبادل هیئت ها و صحبت های بسیار عمیق و جدی مسایل را پیگیری می کنیم. چالش هایی وجود دارد در روابط بین افغانستان و پاکستان و این میراث تاریخ معاصر در منطقه است. در این موضوع تروریزم دخیل است، موضوع بی اعتمادی که در گذشته وجود داشته دخیل است، اما خبر خوش این است که ما توانسته ایم در این اواخر در مورد ایجاد فضای اعتماد بین افغانستان و پاکستان گام های بسیار موثر را برداریم. خاصتاً در مورد حمایت کلیدی، حمایت نهایت ضروری جمهوری اسلامی پاکستان از تلاش های صلح دولت افغانستان که ما شاهد اولین اقدام عملی در این مورد در چند هفته قبل بودیم. امیدواریم بتوانیم در داخل این، فضای اعتماد بهتری که بین دو کشور به وجود آمده تمام مسایل شامل روابط دو جانبه افغانستان و پاکستان را در مشورت، همکاری و هماهنگی با هم و در تفاهم بین دو کشور حل و فصل نماییم.

موضوع 29 تبعه جمهوری اسلامی پاکستان و رسیدگی به وقت، رسیدگی بسیار موثر و رسیدگی به این موضوع در یک فضای بسیار خوب اعتماد و تفاهم بین دیپلوماتان دو کشور یک نمونة خوبی از همکاری بین دو کشور است و امیدوار هستیم که در تمام عرصه ها بتوانیم این فضای اعتماد و فضای همکاری و تفاهم را بین دو کشور حفظ کنیم.

یک نکته بسیار مهم را شما اشاره کردید، تطبیق کامل موافقت نامه تجارت و ترانزیت بین افغانستان و پاکستان، این موضوع در سفر اخیر وزیر امور خارجه و همچنان سفر هیئت وزارت تجارت به پاکستان بسیار به تفصیل ذکر شد. جانب پاکستانی تعهد دادند که در تطبیق کامل موافقت نامه ترانزیت افغانستان و پاکستان، آنها متعهد هستند و در این مورد پیشرفت هایی هم صورت گرفته است. اولین لاری های تجاری افغانی مستقیماً به بندر واگه در چند هفته گذشته رسیده و اجازه داده شدند تا مال التجاره افغانی از طریق پاکستان به هندوستان صادر شود. ما امیدوار هستیم که حجم این ترانزیت افغانی به سرحد پاکستان، هندوستان در واگه افزایش پیدا کند و در تمام موارد دیگری که جلوگیری می کرد، از تطبیق کامل موافقت نامه تجارت و ترانزیت افغانستان و پاکستان بتوانیم در آینده نزدیک به نتیجه برسیم و این موافقت نامه تاریخی صد در صد بین دو کشور تطبیق شود و بعد از آن هر دو کشور بتوانیم یکجا در تطبیق این موافقت نامه به کشورهای سومی منطقه اقدام مشترک کنیم.

سوال:

عبدالحی ورشان. مذاکرات عملیه ایست که شامل داد و گرفت میشود و یکطرفه نیست، چیزی را گرفت و چیزی را باید از دست داد. یکی از پیش شرط های طالبان تعدیل قانون اساسی است. آیا این پیش شرط طالبان پذیرفتنی است؟

موسی زی: دو موضوعی را که شما اشاره کردید، اصلاً مطرح نیست. اول موضوع پیش شرط مطرح نیست و دوم موضوع تسلیم شدن یک طرف به طرف دیگر مطرح نیست. چیزی که مطرح است درکی است که جنگ افغانستان، خشونت در افغانستان، چالش های موجوده واقعی در افغانستان تنها و تنها میتواند از طریق یک راه حل سیاسی، حل و از بین برداشته شود و این به باور دولت افغانستان درکی است که تمام جوانب ذیدخل در افغانستان به آن رسیده اند. ما امیدوار هستیم که بتوانیم بر اساس اصول و شرایط اساسی که برای پروسه صلح از طرف مردم افغانستان تعیین شده است، بتوانیم یک روند دوامدار مذاکرات مستقیم را بین دولت افغانستان و رهبری طالبان آغاز کنیم تا باشد که روی تمام مسایل صحبت صورت گیرد و در تمام مسایلی که برای رهبری طالبان مهم است، ما بتوانیم به نتیجه یی برسیم و اگر آنها نگرانی ها و سوال هایی داشته باشند، به آنها هم رسیدگی صورت بگیرد. اما طوریکه قبلاً اشاره کردم، چارچوب قانون اساسی یک دهه قبل در افغانستان ریخته شد، نه تنها مربوط به دولت افغانستان و نه تنها مربوط به احزاب مخالف سیاسی دولت افغانستان است، بلکه مربوط به تمام ملت افغانستان و تمام احزاب و گروه های افغانی می باشد.

 قانون اساسی حکومت ها در افغانستان می آیند و می روند و تبدیل میشود، اما امیدوار هستیم که چارچوب قانون اساسی، اسلامی، ملی و دموکراتیکی که دهه گذشته زندگی سیاسی، اقتصادی و امنیتی افغانستان را تنظیم کرده است، برای چندین دهه ادامه پیدا کند. اینکه قانون اساسی افغانستان تعدیل میشود یا نمیشود، موضوعی است که برای آن میکانیزم بسیار روشن و واضح قانونی وجود دارد، در صورت ضرورت البته ضرورت بر اساس نیازمندی مردم افغانستان و در هماهنگی و همنوایی با منافع ملی افغانستان وجود دارد و هیچ قانون اساسی در جهان نیست که چندین مرتبه تعدیل نشده باشد و بر اساس ضرورت ها و شرایط موجوده روز آن تغییر نکرده باشد. اما چارچوب کلی قانون اساسی که در ده سال گذشته ریخته شده است به باور دولت افغانستان فضای بسیار باز را برای تمام گروه ها در افغانستان نه تنها در حیات سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی کشور نقش بسیار فعال داشته بلکه موثریت خود را نیز داشته باشد.

تشکر