سیاحت در افغانستان

جهانگردی:
•    جهانگردی در افغانستان
•    مکان های جالب ( دیدنی)

سیاحت ( جهانگردی) در افغانستان:
جهانگردی در افغانستان بیشتر در سال های 1970 در عالی ترین درجه اش قرار داشت . بالغ بر 90000 جهانگرد از سراسر جهان از افغانستان دیدن نمودند تا زیبایی منحصر بفرد این کشور را تماشا کنند و رفتار یکی از مهمان نوازترین مردمان را تجربه نمایند. امروزه علی رغم دهه ها جنگ، هنوز کابل شهر جالبی (جذاب) است که پذیرای قدیم ( پیر) و جدید( جوان) می باشد. با حضور هر چه بیشتر جامعه بین المللی و پروژه های انکشافی درحال پیشرفت، کابل ساختار مدرنی را ارائه کرده است که به شهر، امید آینده ایی صلح آمیز و پررونق می دهد.
افغانستان با ساحه ها و جاذبه های تاریخی بسیاری، تاریخی بیش از شش هزار ساله دارد در این میان مجسمه های بیش از دو هزار ساله بودا، آرامگاه حضرت علی ( داماد پیامبر حضرت محمد  (ص) و چهارمین خلیفه اسلام ) در مزار شریف، شهر زیبای بلخ ( همچنین بعنوان شهر مادر کلیه شهرها )، دریاچه های بند امیر، آب های لاجوردی آبی عمیقی وجود دارند که تضاد شگفت انگیزی را نسبت به رنگ های شفاف کوه های مجاور بوجود آورده است.
افغانستان همچنین برای لشکریان مهاجم دارای اهمیت استراتیژیکی زیادی بوده است از چنگیز خان تا اسکندر بزرگ کلیه این لشکریان آثار حیرت انگیزی را برجای گذاشته اند، آثاری که با دهه ها جنگ فراموش شده اند اما هنوز در حال کشف می باشند. دولت  کار می کند تا زیرساخت تخریب جنگ افغانستان را بازسازی نماید، پروژه اصلی برای انکشاف اتصالات حمل و نقل و اتصالات ارتباط از راه دور در سراسر کشور بین کابل و سایر ولایات ایجاد شده است.
بعلاوه برای مساعدت صنعت جهانگردی افغانستان، دولت شدیدا آنرا تقویت کرده و حمایت کاملش را برای بخش خصوصی عرضه می دارد تا در صنعت جهانگردی سرمایه گذاری نماید. با افزایش بیش از پیش جهانگردی جهانی ، صنعت جهانگردی افغانستان عامل بالقوه چشم گیری برای موفق شدن در این زمینه را دارد. وزارت امور خارجه افغانستان خواهان حمایت از هر تلاشی است که صنعت جهانگردی افغانستان را بیش از پیش انکشاف می دهد.

مکان های جالب ( دیدنی):

کابل

 
کابل، پایتخت افغانستان از سال 1776 ، یک شهر در حال توسعه سریع می باشد که تعمیرات بلند مدرنش در برابر بازارهای پرازدحام قرار گرفته، کوچه های وسیعش، پر از شال های رنگارنگ آویزان ، چپن های ( رداهای) خط دار پر زرق و برق و جمعیت کثیری از چهره های جذاب می باشد. شهر با کوه هایی احاطه شده است که در بهار نور سبز  زمرد را منعکس می کند و در زمستان به سفیدی می درخشد. در تابستان این کوه ها، تغییرات زیبایی تبدیل رنگ ارغوانی به گلابی درخشان را تحت طلوع و غروب خورشید دارد. دو دامنه ناهموار با سنگرهای قدیمی پوشیده شده است که شهر و جریان رودخانه کابل را از طریق گذرگاه باریکی بین آنها تقسیم می کند تا از میان مرکز شهر مسیر پر پیچ و خمی را طی نماید. قرنها مسافران در باره کابل به گرمی نوشته اند و بازدید کنندگان مدرن به سیاحتشان  ادامه می دهند تا با افسونش مسحور گردند.

گالری عکس چهره جدید کابل بعد از رژیم متحجر طالبان

مکان های جالب اصلی کابل

بالا حصار:
برخاسته از دشت، این ارگ ( تقریبا قرن ششم قبل از میلاد) قرنها بعنوان مقر حاکمان افغانستان بکار گرفته می شد. تا سال 1880 زمانیکه  در طول جنگ افغانستان- انگلیس نابود شد، شاهد هیجان انگیز ترین اتفاقات تاریخ کشور بوده است.


ارگ ( قصر):
امیر عبدالرحمان خان ( 1880-1901) این ارگ را اعمار کرد تا جایگزینی باشد برای قصرهای بالاحصار. در داخل ارگ، سلام خانه ( سالون سلام) و قصر دلگشا (خوشی قلب) وجود دارد. در حال حاضر، دفاتر ریاست جمهوری و  مقر پادشاه پیشین ،  محمد ظاهرشاه در آن جای دارد.

دیوارهای شهر قدیمی:
دیوار های کهن کابل از بالاحصار شروع می شود. این دیوارها 7 متر ارتفاع، 3 متر ضخامت داشته و اختصاص به دوره هیفتالیت ( Hephthalite) ( قرن پنجم میلادی ) دارد.

آرامگاه ها ( مقبره ها):
آرامگاه تیمورشاه، پسر احمد شاه درانی که پایتخت را از قندهار به کابل آورد در سال 1871 ساخته شد.
یک نقطه جذاب شهر ، آرامگاه امیر عبدالرحمان، یکی از مؤثرترین ( با نفوذ ترین) حاکمان  افغانستان می باشد. این آرامگاه در پارک زرنگار، در مرکز شهر بعنوان نمونه ی خوبی از معماری قرن نوزدهم باقیمانده در کابل، واقع می باشد.
،  آرامگاه گنبد آبی با ابهت مرمرنمای سفید نادرشاه در تپه ایی مشهور به تپه مارانجان مشرف به کابل واقع می باشد.

باغ بالا:
قصر مطبوع گنبدداری در تپه ایی در شمال شهر می درخشد. بعنوان اقامتگاه تابستانی با حوض آببازی بزرگ ساخته شده که با درختان  کاج احاطه شده است در حال حاضر بعنوان مهمانخانه وزارت خارجه برای مقامات عالی ، در حال  تعمیر می باشد.

باغ های بابر:
طراحی شده توسط بابر، بنیانگذار سلسله مغول ، در اواسط قرن شانزدهم، این باغ ها شامل عمارت تابستانی می شود که توسط امیر عبدالرحمان خان به آن افزوده گردید. مسجد یادبود ساخته شده توسط امپراطور شاه جهان و آرامگاه شخص بابر . بابر در آگرا در سال 1530 وفات یافت اما تا حدی عاشق این باغ ها بود که  درخواست کرده بود در اینجا اورا به خاک بسپارند.، آرزویی که توسط همسر افغانش بی بی مبارکه به واقعیت انجامید.

موزیم ملی:
واقع شده در دارالامان، شامل مجموعه باشکوهی از صنایع دستی که گذشته افغانستان را از زمان پیش از تاریخ تا اعصار مدرن نشان می دهد.


بازارها:
بازارهای رنگارنگ بسیار کابل، تعداد زیادی از بازدیدکنندگان را برای خرید و دیدن مناظر جذب می کند. کوچه مرغ ها ( سرک مرغ ها ) در شهرنو مشهورترین سرک می باشد.


مساجد:
کابل مساجد زیبای زیادی دارد.مشهورترین آنها در مرکز شهر عبارتند  از:
مسجد پل خشتی
مسجد شاه دو شمشیره
مسجد شیرپور
مسجد ادگاهس
مسجد سید مجنون شاه.
اطراف کابل

 

استالف:
استالف در شمال کابل در کوه دامان قرار دارد، روستایی که با تپه های خشک منقوط با روستاهای قرارگرفته در داخل باغستان های سبز احاطه شده است. این دره یکی از بزرگترین ، قدیمی ترین و زیباترین دره ها می باشد. استالف بخاطر سرسبزی، ظروف سفالین آبی و بازار زیبایش معروف می باشد. بازدید از این مکان شامل چشم انداز زیبا  با معرفی زندگی روستایی افغانستان است. این منطقه متعلق به دشت های شمالی بوده و بخاطر 100 نوع انگور مشهور می باشد.

گرگی کابل:
افغانستان کشوری است که دارای دره های تنگ باشکوهی بوده و گرگی کابل ازتماشایی ترین جاهای آن می باشد. خانه بزرگ ورق بازی در بالای گرگی جایی است که  هر شخصی می تواند از تماشای این منظره خارق العاده در ایام فراغت لذت ببرد . 3 کیلومتر راه پر پیچ و خم به پایین دامنه هدایت می شود و ناهمواری کاملا تجربه  خواهد شد.

گل دره استوپا:
منطقه تاریخی جالب قرن چهارم بر یک سکو بنا شده، کف مربعی دارد با ستون های قرنتی، مجسمه ها جایگاه ویژه ایی را اشغال کرده اند. دیوارها، نمونه خوبی از مهارت کوشان مشهور به مصالح ساختمانی گلدار را نمایش می دهد. استوپا در اصل گچکاری شده وبا رنگ زرد اکر رنگ شده و طرح سرخی دارد.

پغمان
موردتوجه ترین پناهگاه تابستانی کابل، پغمان می باشد. طاق ظفر با ابهت، در میدان مرکزی آن قراردارد که توسط پادشاه امان الله به مناسبت جنگ استقلال در سال 1919 اعمار شد. جاده ازکنار باغ عمومی عبور می کند همان جاییکه چای و خوراک پذیرایی می شود. با برگشت به کابل، ممکن است از کنار دریچه قرغه با رستورانت اسپوژمی ( نور مهتاب) و زمین بازی گلف تأسیس شده توسط امیر حبیب الله خان در اوایل سال های 1900 عبور کنید.

 

غزنی
غزنی مخصوصا بخاطر کرتی های ساخته شده با پوست گوسفند، مرکز تجارتی مهمی است. پایتخت شگفت انگیز امپراطوری غزنویان از 994 تا 1160 بوده که بیشتر هندوستان شمالی و آسیای مرکزی را احاطه کرده است. اکثر جنگ های هندوستان از همینجا آغاز شده و منجر به انتشار اسلام به شرق گردیده است. این شهر باشکوه توسط مهاجمان عرب در سال 869، توسط سلطان علاالدین غوری در سال 1151 و توسط چنگیز خان در سال 1221 ویران شد. این شهر، اگرچه از موقعیت استراتیژیکی در اقتصاد کشور بهره مند می باشد، شکوه پیشینش را مجددا بدست نخواهد  آورد.

 
مکان های جالب ( دیدنی) اصلی در غزنی:

ارگ :
یکی از پر ابهت ترین قلعه ایی است که در افغانستان دیده می شود و در طول اولین جنگ افغانستان- انگلیس تخریب شد، اگرچه مجددا بازسازی شد اما هیچ وقت شکوه و جلال قدیمی اش را بدست نیاورد.

قصر سلطان مسعود سوم:
مرکز مخصوص محکمه غزنویان ، مجموعه وسیعی متشکل از اتاق تخت پادشاهی، دفاتر دولتی، اقامتگاه عسکران، مسجدی با مناره ها و با باغ های کوچک بعلاوه تعمیر سلطنتی می باشد.

مناره ها:
دو مناره باقیمانده در غزنی توسط سلطان مسعود سوم ( 1099-1114) و بهرام شاه ( 1118-1152) ساخته شد، هم اکنون فقط بخشی از ارتفاع اصلی آن بعنوان نمونه ایی از برج باشکوه و جلال جام ( ساخته  شده در 1194) که سلسله وار قتاب مینار در دهلی از آن الهام گرفته بود، استفاده می شود. دکوراسیون ( چیدمان) در میدان کوفیک و متن نسخی بعلاوه نقوش گلدار و طرح های هندسی می باشند. مناره سلطان مسعود استادانه ساخته شده است.

سایر مناطق دیدنی ( جالب):
سایر مناطق دیدنی شامل آرامگاه سلطان محمد، موزیم هنرهای اسلامی، تپه سردار استوپا و مقبره فاتح خان بارک زی می باشد.

 

کندهار
کندهار اولین پایتخت مدرن افغانستان است که موسس آن احمد شاه درانی در1747 است. کندهار در حال حاضر میزبان کمتر از یک میلیون باشنده بوده، در نیمه شاهراهی جاده آسیا، بین کابل و هرات موقعیت دارد. کندهار دارای یک قدامت تاریخی غنی بوده که سکندر بزرگ موسس شاه مقدونی چندین بار با مغول ها و چوب دستان که به این منطقه حمله نمود، جنگید.
برای اولین بار جوانان غیور افغان، بارنخست تحت رهبری میرویس خان هوتک و در زمان احمد شاه درانی با پایان دادن به دو امپراطوری بزرگ آن زمان بسا از  مرز های آنها به خاک افغانستان متعلق و سرانجام باعث به میان آمدن نظام پادشاهی افغانستان در قرن 18 ام گردید.

مکان های تاریخی و مهم کندهار

خرقه شریف
ابا یا خرقه شریف حضرت محمد که یکی از مقدس ترین آثار افغانستان به شمار رفته، این اثر مقدس توسط احمد شاه درانی به قندهار آورده شد.

چهل زینه
این اثر تاریخی جالب متشکل از 40  پته زینه بوده که منتهی به یک اطاق سنگی می باشد. در بین آن یک نسخه سنگی که روی آن نوشته شده: این اثر توسط باربر شاه، موسس امپراطوری مغول ساخته شده، در نسخه از دامنه ء قلمرو های امپراطور نیز گفته شده است.

مناظر جالب دیگر درکندهار

شهر قدیمی زور شاه
چهار طاق، مقبره یی بابای ولی که یکی از بناء های زیبا در کندهار می باشد این منظره مشهور به بازار چهاردر می باشد.

 

بست لشکرگاه
لشکرگاه که مرکز ولایت هلمند است، در محوطه دره یی ارغنداب هلمند اعمار گردیده است این بناء توسط زمان زمامداران آن عصرکه می خواستند دشت هایی آنجا را مبدل به یک وادی سبز و حاصلخیز نمایند اعمار گردیده است. بست سابق دقیقاً در جنوب شهر لشکرگاه امروزی موقعیت دارد. بست درکتاب اوستا در لست شهر های دوران هخامنشیان و از شهر های متعلق به قرن اول به شمار میاید. گرچه اثبات این حقیقت خیلی مبهم می باشد اما باید گفت که این شهر توسط عرب های که به این سر زمین آمدند، در1661 قبل از میلاد فتح گردیده. در قرن نهم ه.ق. این شهر از جمله دومین شهر های جنوب غرب به شمار می رفت. یکی از عرب های مهاجر این شهر را به حیث یکی از شهر های تمدن در ولایت سیستان معرفی نموده است که تمام شهر ها به استثنای زرنج کوچک استند. باشند گان شهر لشکرگاه مردمان مودب و با سخاوت استند. این شهر سرشار از منابع طبیعی چون آذوقه، میوه وخرما می باشد.  شهر لشکرگاه که از قرن 11 ام  میلادی الی اواسط قرن 12 ام میلادی منحیث مرکز زمستانی غزنویان بود، در 1151 میلادی توسط غوریان تخریب و غارت گردیده و در 1220 میلادی به شکل کامل توسط چنگیز خان ویران گردید. با تماشای مخروبه های پا برجای قصر بزرگ مسعود، بیننده آنی به تصور کردن جلال و اعظمت اولی این قصر با شکوه که دادگاه امپراطوری شرق آن زمان بود می افتد. آنچه که در مورد این آبده تاریخی خیلی به چشم مینماید طرز بخصوص معماری این بناء می باشد ارتقاع گسترده 80 فیتی آن می باشد.

 

هرات
تاریخ هرات با تاریخ ویرانگری ها و مجدد ساختن آغاز گردیده است. این شهر توسط آنهایکه یکی بعد از دیگری این شهر را فتح کرده اند مورد ساخت وساز شان قرار گرفته است.
نخستین باریکه اسکندر مقدونی آنرا فتح کرد، آنرا مجدد ساخت. در قرن چهارم میلادی اسکندر بزرگ یک قلعه ء که در وسط شهر هرات هنوز هم پا برجا است، اعمار نمود.
شهر هرات  بعد از درهم شکستن سنگرهای غزنویان و مغلوب نمودن آنها از 1040 الی 1175 م مرکز حکمروایی سلجوقیان بود.
بعد از آن هرات توسط غوریان تسخیر و تا زمانیکه توسط امپراطور خوارزم فتح گردید.
در 1221 م. هرات توسط پسران چنگیز به نام های تولی و منگول فتح گردید که یک مدت زمان آنها نیز در این سرزمین حکمروایی نمودند ولی با شورش مردمی و ایستادگی مردم در مقابل آنها به قتل رسیدند که این عمل خشم چنگیز را بر انگیخت، او با لشکر 80000 نفری وارد هرات گردید، به مدت 6 ماه هرات را در محاصره داشت و به قتل عام پرداخت که فقط 40 نفر در هرات زنده و متباقی به قتل رسیدند.
در 1381 هرات توسط تیمور لنگ ویران گردید.
بعد از تیمور، پسرش شاهرخ خان هرات را احیاء نمود. شاهرخ هرات را به مرکز علم و فرهنگ مبدل نمود. از زمان تیمور یان شاعر بزرگ هرات جامی و میناتور چیره دست، استاد بهزاد تولد گردیدند.
قصر  ملکه گوهر شاد بیگم ساخته و گذرگاه دوباره به حالت اولی اش بر گردانده شد. شهر هرات برای دومین مرتبه احیاء گردید. در 1718 بزرگ قوم هوتک برای ساختن یک  افغانستان مستقل مبارزه و این قیام الی 1880 انجامید که بلاخره باعث بوجود آمدن یک افغانستان کامل و مستقل گردید.

 

مناظر جالب هرات

قلعه اسکندر مقدونی
اساساً این قلعه توسط سکندر مقدونی بناء یافته است. با وجود تهاجمات و تخریبات که این قلعه در دوره هایی تاریخی و تسلط حکمروایان مختلف متقبل شده است ولی هنوز هم بیانگر منظره زیبای شهر هرات می باشد. این قلعه در دوران غزنویان، سلجوقیان ، غوریان،  مغولیان، تیموریان، صفویان و دیگر حکمروایان قرار گرفته است. این قلعه بیانگراز نشان پادشاهان و حکمروایان مختلف که هر کدام دارای شکوه و جلال خاص دوره خویش بودند، می باشد.

مسجد جامی
این مسجد که در مرکز شهر قرار دارد، جای عبادتگاهی مسلمانان از زمان زورستر بدینسو می باشد. این مسجد با چندین مرتبه احیای مجدد در حال حاضر به شکل کاملاً استوار پابرجاست.

 

گذرگاه
آرامگاهی شاعر معروف قرن 11 ام، صوفی خواجه عبدالله انصاری که توسط شاهرخ خان پسر تیمور در 1428 دوباره بازسازی گردید. در صحن محوطه آن قبر امیر دوست محمد خان قرار دارد.

آرامگاهی گوهر شاد بیگم
این مقبره برای گوهرشاد بیگم، خانم شاهرخ خان، پسر کوچک تیمور شاه اعمار گردیده است که گنبد های دنده دار با رنگ روشن نشانگر معماری زمان تیموریان می باشد.

آرامگاهی جامی
جامی یکی از بزرگترین شعرای قرن 15 ام مولانا جلال الدین محمد جامی متولد 1414 می باشد. او از شهرت خاص دوران حیاتش برخوردار بود. او در 1492 در هرات وفات نموده و به خاک سپرده شد که از آرامگاهی وی درخت پسته روئیده است.

منارها
این ساختمان به منظور مصلی متشکل از 12 منار در اواخر 1400 ساخته شده که در حال حاضر فقط 6 منار آن باقیست، ساخته شده است.
این ساختمان یکی از بزرگترین دستاورد های فرهنگی دوران تیموریان بوده که توسط ملکه به عنوان هدیه برای امپراطور تیموریان اعطاء گردید. این ساختمان متشکل از یک مدرسه و مصلی(جای عبادتگاه) می باشد. یکی از برجستگی های معماری آن زمان عبارت از تجلی نوع ساختمان های می باشد که این نوع معماری مختص آسیا می باشد.

بازار چهار سو
بازار هرات با جذابیت خاص و رنگ های متعدد آن یکی از مهمترین مراکز تجارت جهانی به شمار می رفت. در آن زمان مردم از طریق کاروان به اروپا و چین سفر می نمودند. در حال حاضر نیز صنایع دستی هرات مانند قالین دستباف هراتی و چینی روستایی هراتی که از یک نوع چینی آبی رنگ ساخته می شود نزد خریدارانش از شهرت خاص برخوردار می باشد.

جاده بلخ
جاده بلخ از هندوکش به سمت سالنگ در امتداد تونل 336 متری ادامه دارد. سفر کردن از این مسیر نه تنها یک منظره جالب را دارا می باشد بلکه کسب یک تجربه سفر لرزان لرزان ارتفاعات نیز می باشد.
جاده دخولی به طول 240 کیلو متر به کابل، 12 کیلو متر به پلخمری به سمت سرخ کوتل امتداد دارد، منظره معبد مذهبی کنشکا پادشاه کوشانی ها که در 130 ق.م. بنا یافته است دیده می شود. این معماری یکی از مشهور ترین مناظر معماری افغانستان را تشکیل داده، این قبر توسط یفتالی ها جانشینان کوشانیان سوزانده شد. این جاده به امتداد 70 کیلو متر به سمت ایبک مرکز ولایت سمنگان ادامه دارد. در فاصله 2 کیلو متری آن یک معبد از بودیست وجود داشته که بر می گردد به قرن 4 ام ق.م.
مردمان این ناحیه آنرا به نام تخت رستم می نامند. در رابطه به رستم در شاهنامه فردوسی که در غزنی نوشته شد، نگاشته شده: در حدود 1010 رستم با شاهدخت تهمه دختر شاه سمنگان ازداوج می کند. زمانیکه او را دفن می کنند تاج او را نیز در تپه یکه مقابل صومعه می باشد دفن کرده که احتمالاً توسط یفتالی ها در 460 ق.م. از بین برده شده است.
به امتداد 60 کیلو متری شمال آن تاشقرغان (خلم) که یکی از بازار های دیگر قدیمی افغانستان بوده، قرار دارد. یک راهرو بطرف بالاحصار قصر امیر عبدالرحمن و قبر علی بیگ کشیده شده است که جالب می باشد. قلیچ علی بیگ یکی از حکمروایان معروف عصر(1786-1817) خلم می باشد.

 

مزار شریف


مزار شریف مرکز ولایت بلخ می باشد. یکی از مراکز معروف خرید و فروش قره قل و از نگاهی داشتن انواع مختلف قالین ترکمن و نخ اصل می باشد.
این شهر به نسبت قرار داشتن آرامگاهی حضرت علی داماد و پسر کاکای پیامبر حضرت محمد(ص) معروف است. حضرت علی در 661 در کوفه نزدیک بغداد به شهادت رسید. بعد از شهادت وی از وهم ستیزه جویی دشمنانان آن حضرت پیکرش را به خاک نسپردند و در عوض او را سوار یک شتر سفید کردند و شتر را گذاشتند که خود به راه رفتن ادامه دهد تا زمانیکه شتر خسته و در نقطه بی استد و در همان جا پیکر مطهر را دفن نمایند. آنها همین کار را کردند و حضرت علی را در آنجا دفن کردند. آرامگاهی حضرت علی به شکل پنهانی باقی ماند تا زمان سلطان سنجر سلجوقی آشکار و به دستور وی زیارتگاهی در 1136 اعمار گردید.
چنگیز خان این ساختمان را ویران نمود. ودوباره این آرامگاه تا زمانی سلطان حسین بایقرا به شکل گمنام باقی ماند. به دستور سلطان حسین بایقرا یک زیارتگاه حضرت علی به شکل 1481 ساخته شد.
با وجودیکه طرح اولی آن که مربوط قرن 15 ام می شود اثری باقی نیست ولی حفظ شکل اولی ساختمان به زیبایی آن افزوده است. هزاران کبوتر سفید بدور مرقد مزاری شریف لانه کرده اند.
در محوطه زیارتگاه، امیر علی شیر نوایی و بعضی از اعضای خانواده دوست محمد خان در آن مدفون اند. محمد اکبر خان نیر در محوطه زیارتگاه دفن می باشد. محمد اکبر خان بین سالهای 1838-1842 در زمان جنگ های افغان- انگلو حکمروایی می کرد. سالانه مخصوصاً در ایام برگزاری جشن نوروز (21 مارچ) که جشن بهار می باشد هزاران مسلمان به زیارت مزار شریف مشرف می گردند.

بلخ
شهر کوچکی که به خاطر گذشته پر افتخارش معروف بوده است. زورستر به خاطر اناهیتا خداوندگار دریای آمو در قرن 5 ام این شهر را ستایش می کند که 5 هزار نفر را به خود جلب نموده بود.در زمان کوشانیان دوره ایکه در سراسر افغانستان کیش بودیزم رایج بود تعداد زیاد از مساجد در این شهر وجود داشت. عرب ها این شهر را بنام مادر شهر ها یاد می نمایند چنانچه در زمان سامانیان 40 مسجد در این شهر وجود داشت.

جاهای دیدنی بلخ
-مدرسه (دانشکده) سید صبحان قلی خان
- مخروبه های قدیمی شهر به شمول دیوار های شهر
-زیارت و مسجد خواجه ابو ناصر پارسا
- قبر رابعه بلخی
- مسجد 9 گنبد: این مسجد زینتی که یکی از آبده های تاریخی افغانستان به شمار آمده به حاجی پیاده منسوب گردیده است.
بلخی به خانه رابعه اتلاق می گردد که شاعر هم عصر با مولانا جلال الدین رومی می باشد. مشهور ترین مثنوی مولانا به زبان دری نوشته شده است. صفحه پرافتخار بلخ زمانی که چنگیز در 1220 وارد بلخ گردید.

 

جلال آباد
جلال آباد که در 150 کیلو متری شرق کابل موقعیت دارد، بعد از عبور از دره نغلو، سروبی و درونته به کابل متصل است. مرکز ننگرهار محاط با کوه بوده، منظره زیبا و دشت های پوشیده از درختان آن حکایت دیرینه شرین از پایتخت زمستانی را بیان می دارد.
در حال حاضر خانه های زیبا یکه در این شهر اعمار گردیده است زمینه های گردش را در این شهر فراهم ساخته است.
بادر نظر داشت تمام زیبایی هایکه این شهر داراست، راه اندازی جشن مشاعره گل نارنج می باشد که خیلی جالب می باشد. از زیبایی هایی دیگر این شهر برگزاری جشن ویساک اندو ها می باشد.
سراج الامارت جای بود وباش حبیب الله و شاه امان الله که خود ساختمان آن در 1929 تخریب ولی باغ زیبای آن برای تفریح های بعد از ظهر ی مناسب می باشد.
مقبره هر دو شاه در مجاورت باغ روبروی ساختمان آن قرار دارد.
جلال آباد در سر توقفگاه مسافران که به نورستان و خیبر سفر می کنند قرار گرفته است. هده در 11 کیلو متری شهر قرار گرفته است. بزرگترین معبد اندو ها از زمانیکه بودا زنده بود در این شهر قرار داشته که سالانه تعداد کثیر از اندو ها برای عبادت بدانجا می روند، گرچه ساختمان معبد به مرور زمان تخریب گردیده و هنوز هم در حال انقراض است و بیشتر به یک معبد فضای باز تبدیل گردیده است. که این معبد دارای خدمتگاران زیاد نگهداری می شود.

 

نورستان
نورستان به مناطق لغمان و ننگرهار اطلاق گردیده با تعداد تخمینی نوس 600000 نفری. این ناحیه تقریباً 5000 کیلو متر مربع همراه با دره های آن مساحت دارد که باشندگان این ناحیه با زبان های متفاوت صحبت می نمایند که این زبان ها معمولاً به خانواده های هند- اروپایی تعلق داشته، از نگاهی فرهنگی نیز تفاوت های بارز بین آنها به مشاهده می رسد. آنها معمولاً برای نشستن شان از چهار پایی و درازچوکی هایکه روی آن فرش هموار می کنند، استفاده می نمایند. بدین طریق آنها یک موسیقی کاملاً متفاوت با یک نوع چنگ زنی برجسته را دارا می باشند.
اسکندر بزرگ از مردان نورستانی دعوت می کرد که با هندی ها به رقابت جنگی بپردازند.
در طول قرون متمادی آنها سابقه جنگیدن را با مردمان مختلف داشته اند با آمدن اندویزم و بودیزم و ادوار مختلف ، زمانیکه آنها به اسلام گرایدند به طریقه متفاوت در عبادت استفاده می کردند که مسلمانان آنها را کافر می گفتند. در 1895 نیروی امیر عبدالرحمن خان بلاخره آنها را از کافر بودن به اسلام تغیر داد و زمانیکه به کابل رسیدند اعلام رسمی کردند که نام کافرستان به نورستان تبدیل گردد.
 یک قسمت وسیع نورستان برای گشت و گذار غیر ممکن است مگر آنکه تا قسمی بتوان آنرا پیاده برویی و گاه نیز اسب ها از رفتن بعضی قسمت های آن (مانند دلدلزار ها) ناممکن می باشد. البته تیمور خان سفر در نورستان را جالب و افسانوی توصیف نموده، گفته می شود که تسلیم شدن یک ناحیه آنقدر هم آسان نیست که تصورش را کنید. تیمور شاه از ایستادگی جنگ و مبارزه آنها تایید می نماید وبا یک جمله خلاصه که آنها نامهربان اند، نورستان را ترک کرد. تقریباً تمام دهکده های نورستان بالای تپه ها آباد شده که سراسر کوه را مناطق مسکونی تشکیل داده و قسمیکه بام یکی حویلی دیگری بوده و اطفال نیز با جرات تمام بالای این بام ها جست و خیز زده و تفریح می نمایند.

 

بامیان
بامیان با نوع معماری یکی از شهر های تروریستی افغانستان به شمار می آید. این شهر با ارتفاع 2500 متر بالاتر از سطح بحر قرار گرفته، به فاصله 240 کیلو متری شهر کابل واقع شده که سالانه هزاران توریست را به خود جلب می کند. این شهر در بین دره زیبای قرار گرفته که از سمت جنوب توسط کوه پوشیده از برف سلسله کوه بابا محاط و از طرف شمال با صخره های زیبای که در آن مجسمه زیبا بودا تراشیده شده است. ظرافت خاص نقاشی و رنگ های طبیعی این مجسمه انسان را شیفته و متحیر می سازد. این مجسمه در زمان کنشکا بخاطر ترویج و تبلیغ مرکز مذهبی بودا ساخته شده است. مجسمه بودا خورد به ارتفاع 38 متر در زمان پادشاهی خودش ساخته شده و بودا بزرگ به ارتفاع 55 متر دو قرن بعد ساخته شد. هزاران غار آراسته برای  راهب ها درآن در دره های ککرک و فولادی جایکه بودا کوچک (6.5 متر) وجود داشت ساخته شد. سالانه هزاران بودیست از سراسر جهان برای عبادت شان در بامیان سرازیر می شدند. بامیان توسط سپاه اسلام در قرن نهم بدست مسلمانان فتح گردید.

جاه های دیدنی بامیان

شهر غلغله  
زمانیکه نواسه چنگیز موتوجن به قتل می رسد، چنگیز به بامیان حمله می کند و بامیان را در 1221 ویران می نماید و قلعه موجوده به نام شهر پر سر و صدا نامیده می شود که این قلعه را نیز از بین می برد. بامیان و زیبایی خاص آن قبل از حمله چنگیز به این جا تا هنوز نیز هویدا می باشد.

شهر ضحاک
مجموع از مخروبه هایکه در قرن 12 و 13 در زمان ساسانیان به شکل یک قلعه محافظ قبل از داخل شدن به شهر بامیان بود که این قلعه نیز از قربانی های ویرانی های چنگیز می باشد.

دره آجار
یک دره کاملاً زیبا با کوه های افسانوی و رنگارنگش که دارای یک دریاچه پر از ماهی بوده، اگر شخصی در این آب قدری شنا کند به نفس های تازه که در او به میان می آید، هرگز آنرا فراموش نخواهد نمود.

بند امیر


مسافرانیکه از افغانستان دیدن می نمایند از زیبایی طبیعت و مردم آن حیرت زده شده ، این زیبایی از دشت های ترکستان الی دشت های جنوبی، از اسکندر بزرگ گرفته الی مارکوپولو.
همین طبیعت زیبا و دست نخورده افغانستان است که تاثیرات اشرا در نزد نیننده ایجاد می نماید، ولی بند امیر با وجود اینهمه زیبایی خاص خودش را دارا می باشد. این بند در بین کوه ء هزاره جات به ارتفاع 3000 متر واقع شده است که 75 کیلو متر آن تشکیل دریاچه زیبای آبی را داده است.

منار جام


یک جاده میان هرات و کابل وجود دارد که خالی از جذابیت برای علاقمندان و مسافران نخواهد بود. این جاده بعد از عبور از بامیان و بند امیر بعداً به( پنجا) و چخچران مرکز ولایت غور. این جاده به سمت شمال امتداد داشته، در مسیر یک دره دور افتاده که با کوه های خشک محاط می باشد، منار جام به ارتفاع 65 متر قرار دارد. لبه جنوبی آن به دریای هریرود واقع شده این منار مانند منار قطب هند می باشد که توسط قطب الدین بنا گردیده است. این منار بیانگر معماری دوره غوریان می باشد. با عبور از منار جام چشمه های آب گرم برای توقفگاه واقع شده اند.

راه های ترانسپورتی
بسا راه هایکه در 1960 در افغانستان اعمار گردیده است توسط ایالات متحده امریکا و شوروی سابق ساخته شده اند. تونل سالنگ در 1964 ساخته شد که این تونل شمال را به جنوب افغانستان وصل می کند. جاده ایکه از مراکز هرات، کندهار، غزنی وکابل گذشته و با کشور پاکستان متصل است، به شکل ابتدایی ساخته شده است.
در 2001 بسا از جاده های افغانستان به طور چشمگیر احیا گردیده اند. جاده کابل- کندهار توسط ایالات متحده امریکا و کمک های جاپان ساخته شده است که در مرحله دوم جاده کندهار-هرات در دست ساخت گرفته می شود. جاده کندهار- سپین بولدک که با پاکستان همسرحد است به کمک بانک جهانی ساخته شده و عنقریب مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

خطوط هوایی
خط هوایی آریانا که عهده دار پرواز های داخلی و بین المللی را دارا می باشد، پرواز هایرا به دهلی جدید، اسلام آباد، دوبی، مسکو، استانبول، تهران و فرانکفورد انجام می دهد. در 2003 شرکت خصوصی کام ایر نیز به خطوط هوایی افغانستان افزوده شد و پرواز های را به آسیا و اروپا انجام می دهد. برای آگاهی بیشتر می توانید به ویب سایت آریانا تماس بگیرید:
http://www.flyariana.com
شرکت خصوصی کام ایر:
http://www.flyKamAir.com


میدان هوایی افغانستان:

http://afghanairlines.tripod.com/airports/airports.ptm/.

محل بودو باش
گرچه خارج از کابل هوتل های را نمی شود تذکر داد اما شهر های بزرگ این امکانات را دارا می باشند. در کابل هوتل های انتر کانتننتال و هوتل مصطفی هوتل های درجه یک و هوتل هیات به سیستم 5 ستاره می باشد.
 

-هوتل سرینا
هوتل سرینا در مرکز شهر موقعیت داشته به وزارت ها و سفارت ها نزدیک بوده و 20 دقیقه از میدان هوایی فاصله دارد. در 1945 اعمارگردیده دارای یک باغ بزرگ می باشد، با حفظ ساختمان قدیمی آن یک قسمت کاملاً جدید به آن اضافه اعمارگردید. این هوتل در مرکز تبلیغاتی شهر موقعیت دارد.
http://www.serenahotels.com/afghanistan/kabul/home.asp

هوتل مصطفی
کرایه اتاق آن در یک شب 20$-100
امنیت 24 ساعته  بدون پارکنگ
پنج شنبه ها عرضه بهترین کباب ها
http://www.mustafahotel.com
Tell: +93(0)70276021
دارای سرویس خدمات عالی
امکانات
سالون
انترنت
تلفن های موبایل
ورستورانت ها

رستورانت های بین المللی
 

ویلای والبیتا
رستورانت آخرین مد روز که در وزیر اکبر خان موقعیت دارد.
پیتزا5-8 دالر با مصاله جرمنی و ایتالوی
این رستورانت یکی از زمره رستورانت های ناب کابل می باشد از 12 ظهر الی 3 بعد ازظهر و از 11 قبل از ظهر الی 6 بعد از ظهر باز است.
آدرس:
سرک 10 وزیر محمد اکبر خان نرسیده به بانک چارترز
تیلفون:079160368

رستورانت انار
با سرویس غذا های چینی، هندی و تایلندی
دارای فضای باز، اوقات نان چاشت:11-3 بعد از ظهر
اوقات نان شب 11-7 شب
تیلفون:079317745

رستورانت صافی
رستورانت صافی برای سرویس به شکل استندرد آن در خدمت شما قرار دارد.
زمانیکه شما به این رستورانت داخل می شوید شمع ها روشن که این کار با عث راحت احساس کردن شما می شود، درست آنکه علی بابا خودش را احساس می کند. دکور آن به شیوه افغانی تزئین گردیده است: با قالین های افغانی وآراسته با بالش ها برای نشستن روی فرش. اگر شما نخواسته باشید که روی زمین بنشینید موبل نیز موجود است که برای نشستن تان می توانید از آن قسمت استفاده نماید.
این رستورانت همیشه با عرضه بهترین خدمات در خدمت شما.
شماره تماس:070210651

کلب مدیترانه
رستورانت و قهوه خانه اروپایی
آدرس: مرکز شهر- نرسیده به سفارت انگیس-مقابل مسجد- سرک سوم سمت راست- کلب مدیترانه- انتهای سرک
تیلفون:079447733
اوقات پذیرایی 10 قبل از ظهر الی ساعات اخیرشب (7 روز در هفته)
قهوه خانه کوچه گلها
آماده برای پذیرایی شما با عرضه انواع قهوه، آب میوه، سندویچ ها، سلاد ها
اوقات پذیرایی:
8 صبح الی 7 بعد از ظهر
آدرس:
خانه شماره 57 بین سرک قلعه فتع الله و تایمنی
تیلفون: 070293124
        079356319
برعلاوه از رستورانت های متذکره رستورانت های افغانی، ایرانی، چینی و تایلندی دیگر نیز وجود دارد.