11 جدی 1390

 متن کنفرانس خبری هفته وار محترم جانان موسی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان

تاریخ: یکشنبه 11جدی 1390
زمان: 11:00قبل از ظهر
محل: قصر ستور

بسم الله الرحمن الرحیم
به کنفرانس هفته وار وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان خوش آمدید. در ابتدا می خواهم در رابطه به سانحه غرق شدن کشتی در اندونیزیا، آخرین گزارشات و معلومات را به شما ارایه بدارم.
عملیات جستجوی اجساد در ارتباط با سانحه غرق شدن کشتی در اندونیزیا، به تاریخ 28 دسمبر 2011 به پایان رسیده است و تلاش ها برای  شناسایی اجساد پیدا شده الی تاریخ 10 جنوری ادامه خواهد داشت که بعد از آن مقامات اندونیزیایی معاینات طبی جهت شناسایی اجساد پیدا شده را نیز تکمیل و نتایج را اعلام خواهند کرد.
قابل یاد آوری است که هیئت از سفارت افغانستان در جاکارتا- اندونیزیا به تاریخ 6 جدی به ولایت سورا بایاها، جایی که این سانحه اتفاق افتاد، سفر کرد و چهار روز را در این ولایت سپری کردند. همچنان با مقامات مربوطه اندونیزیایی در رابطه به اتباع افغانی که در این کشتی وجود داشتند، صحبت های خود را انجام داده و ارقام نهایی را جمع آوری کردند.
 بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از مقامات اندونیزیایی و مصاحبه ها و گفتگوهای مستقیمی که با نجات یافته گان این سانحه انجام شده است، مجموع نجات یافته گان افغان به تعداد 19 تن می رسد. مجموع اجساد دریافت شده اتباع افغانی که هویت آن ها بر اساس اسنادی که از اجساد شان به دست آمده  تثبیت شده است، به سه تن می رسد.
در کل افراد نجات یافته از این حادثه به تعداد 49 تن می رسد که از مجموع این تعداد، 19 نفر شان اتباع افغانستان هستند. مجموع سرنشینان این کشتی حدود 250 نفر تخمین زده شده است، اما رقم دقیق وجود ندارد. چون سرنشینان این کشتی مهاجرین فاقد اسناد بوده اند که می خواستند از طریق اندونیزیا به آسترالیا سفر نمایند.
مجموع اجسادی که پیدا شده است به تعداد 103 تن می رسد. که از این تعداد 3 جسد به صفت اتباع افغانستان شناسایی شده اند. سفارت افغانستان در جاکارتا  درتماس 24 ساعته با مقامات اندونیزیایی هستند تا امکانات برگشت اجساد و همچنان اتباع افغانی که از این سانحه زنده نجات یافته اند را فراهم سازند.

موضوع دوم؛ بر اساس گفته های سخنگوی رییس جمهور، قرار است سه سند همکاری های دراز مدت استراتیژیک بین افغانستان و کشورهای فرانسه، بریتانیا و ایتالیا در جریان ماه جاری میلادی نهایی شده و به امضا برسد.
ما امیدوار هستیم که کار باقی مانده دو سند همکاری های دراز مدت استراتیژیک با کشور های فرانسه و ایتالیا، در چند روز و یا یکی دو هفته آینده نهایی شود تا رئیس جمهوری اسلامی افغانستان بتواند این اسناد را با همتاهای فرانسوی، بریتانیایی و ایتالیایی خود امضا کند.
 البته قسمیکه قبلاً به تکرار اشاره کرده ایم، امضای اسناد همکاری های دراز مدت بین افغانستان و دوستان و متحدین افغانستان، جز برنامه وسیع تعریف، توضیح  و روشن ساختن ابعاد و چارچوب  روابط و همکاری های دراز مدت ستراتیژیک افغانستان با متحدین بین المللی افغانستان، بعد از ختم پروسه انتقال می باشد. یعنی در جریان دهه تحول افغانستان بین سال های 2015 الی 2025 که اولین آن با جمهوری هند در ماه اکتوبر امضا شد و مهم ترین آن که با ایالات متحده امریکا است که مذاکرات روی امضاء این سند در ماه جاری از سر گرفته می شود.
در پهلوی کشورهای فرانسه، ایتالیا و بریتانیا ما مذاکرات خود را با کشور استرالیا در مورد امضای همچو یک سند دراز مدت استراتیژیک آغاز کرده ایم. همچنان البته قسمیکه شما آگاه هستید، با سازمان ناتو به صفت یک سازمان امنیتی - نظامی و اتحادیه اروپا، حکومت افغانستان صحبت ها و مذاکرات در باره امضای اسناد همکاری های ستراتیژیک دراز مدت شامل مسایل امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی آغاز کرده است.

سوال:
اخیراً برخی از رسانه های  امریکایی گزارش هایی را به نشر رسانیده اند که امریکا در سال 2012 استراتیژی خود را در قبال افغانستان تغییر می دهد. البته بیشترین تمرکز روی مسایل  صلح و پیشبرد روند گفتگو با طالبان خواهد بود. می خواستم دیدگاه وزارت خارجه را داشته باشم که آیا این موارد در هماهنگی با وزارت امور خارجه صورت می گیرد یا خیر؟

جواب:
وزارت امور خارجه در رابطه به تصامیم حکومت امریکا و یا گزارشات در این مورد، ه تبصره ای ندارد.
اما حکومت افغانستان با ایالات متحده امریکا و همچنان مقامات این کشور در افغانستان، در هماهنگی و همکاری نزدیک نه تنها در راستای مبازره علیه تروریزم بین المللی، بلکه تلاش ها برای تأمین صلح، تأمین امنیت و پیشرفت های اقتصادی افغانستان در هماهنگی و همکاری نزدیک بین این دو کشور ادامه دارد.
البته پروسه صلح یکی از اولویت های اساسی دولت جمهوری اسلامی افغانستان می باشد. خوب است به یاد آوری نمایم که پیشنهاد تعقیب، تطبیق و اجرای یک راه حل سیاسی برای ختم جنگ در افغانستان، موقف پایدار افغانستان بوده است و ما امروز خوش هستیم که متحدین بین المللی ما به شمول امریکا، از پیشنهاد دولت افغانستان مبنی بر پیشبرد یک پروسه جامع صلح در افغانستان کاملاً حمایت می کند. پروسه ای که تحت رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان است. ما در این راستا به تلاش های مشترک خود در هفته ها و ماه های آینده ادامه خواهیم داد.

پوښتنه:
 په دی ورځوکی ډیره مهمه موضوع دا وه چی د طالبانو لپاره په قطر کی د دفتر پرانیستل دی. ویل کیږی چی امریکا او جرمنی دا کار کړی ده، او حتی د امریکا خبری هم  ورسره روانۍ دی، د سولی عالی شورا هم دا ویلی چی خبری په بری سره روانی دی. په دی اساس که راته ووایاست چی نه طالبانو دا منلی ده، چی مونږ ته په قطر کی دفتر پرانیستل کیږی، او نه امریکی په صراحت دا خبره کړی ده، د بهرنیو چارو وزارت نظر په دی اړه څه دی ؟

ځواب:
ترهغه ځایه چی مونږ پوری ارتباط لری، تر اوسه پوری  کوم آدرس د طالبانو لپاره په هیڅ هیواد کی نه دی جوړشوی، دا چی د قطر او یا د سیمی په سطحه باندی یو اسلامی هیواد کی د طالبانو لپاره د یوه آدرس د جوړولو خبره مطرح ده، دافغانستان دولت د داسی یو ابتکار څخه ملاتړ کوی، البته د یوه تسهیل کوونکی قدم په توګه، ولی دا چی کوم دفتر جوړشوی وی هغه موضوع واقعیت نه لری، ولی د افغانستان حکومت د یوه اصل په توګه په یوه اسلامی هیواد کی د قطر په شمول، د طالبانو لپاره د یوه آدرس د جوړولوملاتړ کوی.
لکه څنګه چی د افغانستان ولسمشر دا خبره واضح کړی ده، زمونږ ترجیح د افغانستان دننه ده، چی دلته باید یو آدرس دطالبانو لپاره جوړشی. ولی دا چی کیدای شی د یو شمیر خلکوخوارو په باور، په اوسنی شرایطوکی، په افغانستان کی دننه ددی آدرس جوړول نا ممکن وی، په دی اساس  مونږ دسیمی په کچه، په یوه اسلامی هیواد کی د قطر په شمول د طالبانو لپاره د یوه آدرس د جوړولو سره موافق یو.

سوال:
در مورد پیمان های دراز مدت استراتیژیک که با کشورهای فرانسه، بریتانیا و ایتالیا امضا می شود، آیا این پیمان ها در جریان همین ماه صورت می گیرد؟ همچنان در مورد پیمان دراز مدت با ناتو، چون سازمان ناتو خود یک پیمان نظامی  است و شرایط متفاوتی با دیگر کشور ها دارد. مشخصاً این سازمان در چه بخش هایی می خواهد در افغانستان همکاری داشته باشد؟

جواب:

سوال بسیار مهمی است. ما امیدوار هستیم که بتوانیم اسناد مذاکرات خود را با فرانسه و ایتالیا نهایی سازیم. این سه سند همکاری های دراز مدت استراتیژیک بین افغانستان، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا، در جریان ماه جاری میلادی به امضا خواهد رسید.
در مورد روابط افغانستان با سازمان ناتو و همکاری های این سازمان با افغانستان بعد از ختم پروسه انتقال، چنانچه  در نشست سران کشورهای ناتو در لیزبُن (سال 2010) اعلامیه مشارکت پایدار بین افغانستان و ناتو اعلام شد، ما امیدوار هستیم که هر دو جانب این اعلامیه سند همکاری های دراز مدت  استراتیژیک بین افغانستان و سازمان ناتو را در نشست سران کشورهای این سازمان در ماه می سال روان میلادی در شیکاگوی امریکا نهایی و به امضا برسانند.
 البته سند همکاری های استراتیژیک بین افغانستان و ناتو و اعلامیه همکاری های استراتیژیک پایدار بین دو طرف، عمدتاً در برگیرنده همکاری های امنیتی خواهد بود.
ما امیدوار هستیم که در بخش تمویل متداوم نیروهای امنیتی ملی افغانستان، طرحی که بالای جزئیات و تفصیلات آن همکاری نزدیک بین مقامات امنیتی افغانستان و مقامات امنیتی ناتو فعلاً جریان دارد، در این نشست به صورت روشن و واضح صحبت صورت گیرد و به دنیا اعلام شود تا باشد که دولت و مردم افغانستان از تمویل دراز مدت نیروهای امنیتی شان الی زمانیکه افغانستان بتواند از عواید ملی، نیروهای امنیتی خود را تمویل نماید، اطمینان حاصل نمایند.

 در پهلوی نیروهای امنیتی افغانستان، همکاری های آموزش نیروهای امنیتی افغانستان نیز مطرح است و همچنان تجهیزات، وسایل و امکانات لازمی که نیروهای امنیتی افغانستان به خاطر اجرای عملیات امنیتی و تأمین امنیت در  افغانستان به شکل مستقلانه به آنها ضرورت خواهند داشت، شامل این سند همکاری های پایدار بین افغانستان و ناتو خواهد بود.


پوښتنه:
ددی دریوهیوادونو سره چی تړون امضا کیږی، آیا داهیوادونو داغوښتنه کړی چی د امریکا په څیردوی هم اوږد مهالی نظامی اډی غواړی په افغانستان کی داسی څه شته؟ آیا د ۲۰۱۴ ام میلادی کال وروسته د دوی شتون په دی تړون کی کومی مادی کی شامل ده چی دوی به ترکومه وخته شتون ولری ؟

ځواب:
لکه څنګه چی ما مخکی هم اشاره ورته وکړه تراوسه ددوه هیوادونوسره ددی سندونو مذاکرات پای ته نه دی رسیدلی، هغه فرانسه او ایتالیا ده، مخکی د وخته به وی چی په جزییاتو باندی یی  تبصره وکړم. کله چی دا سند امضا شی البته ټولی نړی ته اعلانیږی، ولی مهم ټکی دا ده چی د افغانستان او دټولوهغوهیوادونو ترمنځ چی افغانستان داوږد مهاله ستراتژیکوهمکاریواسناد ورسره امضا کوی، هلته به یوازی امنیتی همکاری نه وی شامل، امنیتی همکاری به د دوه اړخیزه یعنی جامع همکاریو یوه برخه وی، د بیلګی په توګه د فرانسی سره هغه معاهده چی د دواړو هیوادونو ترمنځ امضا کیږی هغه کی امنیتی همکاری، چی په هغه کی البته د افغانستان د ملی امنیتی ځواکونوزده کړه، تجهیزاو تمویل شامل دی. ددی په څنګ کی به په دی سند کی فرهنګی، اقتصادی، سیاسی همکاری په ډیر تفصیل باندی شاملی وی. تعلیم او تربیه، لوړی زده کړی، لکه په کابل کی د فرانسی فرهنګی مرکز، چی په هغه کی افغانان کولای شی فرانسوی ژبه زده کړی، یا د فرانسی جمهوریت مرستی او کومکونه داستقلال د لیسی سره، همدا راز لوړی زده کړی او د افغانستان د میراثی تاریخونوساتنه او همدا راز په دی سند کی به د افغانستان د تاریخی میراثونو ساتنه هم شامله وی چی په دی برخه کی فرانسی د افغانستان سره ډیری مرستی کړی دی.
نو دااسناد یوازی امنیتی همکاریو ته محدوده نه دی، بلکی د افغانستان او ددی هیوادونو ترمنځ هغه وسیع دوجانبه همکاری چی موجودی دی دا ټولی په برکی نیسی.


سوال:
با توجه به سند های استراتیژیک دراز مدتی که افغانستان با کشورهای مختلف  امضا خواهد نمود، وزارت امور خارجه چه مقدار تلاش کرده تا نگرانی های کشورهای منطقه را در نظر گرفته و رفع سازد؟

جواب:
در قدم اول باید بسیار به وضاحت و صراحت بگویم که افغانستان روابط خود را با کشورهای منطقه و جهان و هم چنان در مورد امضای پیمان های استراتیژیک با متحدین خود بر اساس منافع ملی افغانستان انجام می دهد. این یک اصل خلل ناپذیر، روشن و واضح است که ما به مردم افغانستان و به همسایه ها و کشورهای منطقه و جهان واضح ساختیم که بر اساس تامین منافع ملی و تضمین حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی تصمیم می گیریم.
نکته بسیار مهم دیگر این است که افغانستان هیچ تضادی بین روابط حسنه، برادرانه و نزدیک متکی بر منافع و احترام متقابل با کشورهای همسایه و روابط نزدیک استراتیژیک دوستانه و همچنان روابط متکی بر منافع و احترام متقابل با متحدین بین المللی خود نمی بیند.
 افغانستان قلب منطقه آسیا است. ما همیشه به حفظ روابط دوستانه، حسنه، مفید و باز هم روابطی که متکی بر اصولی چون  احترام متقابل البته احترام به حاکمیت ملی، استقلال، امنیت، عزت و آبروی مردم افغانستان و کشورهای منطقه و منافع مشترک افغانستان با کشورهای منطقه است، تاکید کرده ایم و به این باور داریم.
البته باید گفت که در عین زمان، افغانستان به خاطر حفظ دست آوردهای تاریخی ده سال گذشته در تمامی عرصه ها و هم چنان تقویت دموکراسی  جوان افغانستان و برداشتن  مشکلات موجود و فایق آمدن بالای چالش های امنیتی، افغانستان ضرورت دارد تا روابط نزدیک، حسنه، دوستانه و  همکاری های نزدیک با کشورهای جامعه بین المللی داشته باشد. بناً در این میان،  حکومت افغانستان نه کدام تضادی را می بیند و نه کدام تضادی وجود دارد.
 جمهور ی اسلامی افغانستان توانسته با پیگیری سیاست معقول در ده سال گذشته،  توازن مناسب و  درستی را  در روابط خود با کشورهای همسایه و جامعه بین المللی ایجاد و حفظ کند.  در حقیقت این سیاستی  است که جمهوری اسلامی افغانستان به تعقیب و تداوم آن تعهد کامل دارد.

سوال:
اطمینان دارید که کشور های منطقه این مسأله را قبول کنند، به دلیل اینکه به نحوی فشار ها در داخل افغانستان وارد می گردد، راه کاروان های تجارتی مسدود می شود مهاجرین در هوای سرد زمستان ا خراج می شوند، فکر نمی کنید که اینها به نحوی یک فشار برای افغانستان باشد؟
جواب:
این مسایلی است که محدود به ده سال گذشته نمی باشد. در حقیقت این  مشکلاتی است که افغانستان در دهه های گذشته بنابر موقف جغرافیایی و تنگناهای محیطی که با آن ها مواجه بوده، تجربه کرده است.
موقف افغانستان در قبال همسایه های دور و نزدیک کاملاً واضح بوده است و آن هم اینکه ما با تمام کشورهای منطقه، خاصتاً همسایگان نزدیک خود روابط نزدیک، دوستانه، برادرانه و روابطی که متکی بر منافع مشترک دو طرف  و احترام متقابل بین دو طرف باشد متعهد و  باور مند هستیم و به این سیاست خود ادامه میدهیم.  
به طور مثال جمهوری اسلامی افغانستان هرگز اجازه نخواهد داد تا از سرزمین اش برای تهدید به یک همسایه و یا کشور دیگر در منطقه استفاده صورت گیرد. در عین زمان، جمهوری اسلامی افغانستان این حق را بالای همسایه گان و کشورهای منطقه نیز دارد که اجازه ندهند تا از خاک شان علیه امنیت، ثبات و پیشرفت افغانستان استفاده صورت گیرد.

 
پوښتنه :
 دمخکنی اعلان سره سم ټاکل شویده، چی ددی میاشتی په سر کی چی د امریکا سره د استراتژیک سند په باره کی نوی ډول مذاکرات پیل شی، پوښتنه دا ده چی دا مذاکرات څنګه ترسره کیږی، یعنی ددی ځای نه به هیئت واشنګتن ته ځي او که دهغه ځای څخه به دلته راځي، او په کومه سطحه به وی او په عین حال کی که دا توضیحات هم ورکړی چی د افغانستان حکومت څومره هیله مند ده چی ددی مذاکراتو وروستی حالت غوره کړی نتیجه به ورکړی؟


ځواب:
دا مذاکرات لکه څنګه چی مخکی هم مونږ ویلی وو. په روانی میلادی میاشت کی له سره پیلیږی او د امذاکرات به دلته په کابل کی دافغانستان او دامریکا دبا صلاحیته هیئتونو ترمنځ تر سره کیږی.
 د امریکی له خوا دامریکی متحده ایالاتو سفیر اوهمدا راز ددوی نظامی چارواکی په لوړه سطحه چی په افغانستان کی موجود دی او ددی مذاکراتو صلاحیت ورکړل شوی ده او دافغانستان لخواهم لکه څنګه چی مخکی دا خبره روښانه شوی ده، دافغانستان د ملی امنیت مشاو، دافغانستان د بهرنیو چاروسیاسی معین او همدا راز یو شمیر نورافغان چارواکی چی په دی هیئت کی ګومارل شوی دی، دوی به شامل وی. او دامذاکرات به دلته په کابل کی ترسره کیږی. مهم ټکی بیا هم لکه په نورو تړونونوکی اوپه نورواسنادوکی چی افغانستان یی امضا کوی، هغه دا ده چی د داوړو خواوو ترمنځ د اوږدمهاله همکاریو د ټولو مواردو په هکله پوره موافقه ترلاسه شی مخکی له دی چی داسند امضا شی. یعنی مهم ددی سند کیفیت ده، دافغانستان لپاره ټول هغه شرایط، ټولی هغه  غوښتنی البته مشروع او معقولی غوښتی، شرایط اواصول چی د افغانستان لخوا نه پیشنهاد شوی دی او د دودیزی لویی جرګی له خواهم تثبیت او تصدیق شوی او یو څه اضافی شرایط اواصول هم ورته مطرح شول. دا دافغانستان حکومت لپاره لومړیتوب لری او ددی اصولو او ددی رهنمود په چوکاټ کی به دا مذاکرات دامریکی دمتحده ایالاتو سره برمخ بیول کیږی.

ډیره مننه