متن کنفرانس هفته وار سخنگوی وزارت امور خارجه 9 ثور 1392


متن کنفرانس مطبوعاتی هفته وار جانان موسی زی، سخنگو و رئیس اطلاعات عامه
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستانتاریخ : دوشنبه 9 ثور 1392
محل:  سالون تشریفات
زمان : ساعت ۱۱:00 قبل از ظهر

به نام خداوند بخشاینده مهربان
به کنفرانس خبری وزارت امور خارجه بسیار خوش آمدید. می خواستم در ابتدا در رابطه به سفر تقریباً یک هفته یی وزیر امور خارجه به بروکسل و بعداً به آلماتی، خدمت شما معلومات ارایه کنم و سپس سوالات  شما را پاسخ دهم.
هفته گذشته طوریکه شما هم اطلاع دارید، به تاریخ 23 اپریل وزیر امور خارجه در جلسه وزرای امور خارجه ناتو و آیساف در بروکسل اشتراک نمود و در این جلسه در پهلوی مسایل دیگر، در مورد تداوم همکاری های دراز مدت بین افغانستان و ناتو صحبت شد. وزیر امورخارجه موقف دولت افغانستان را به وضاحت در آن نشست اظهار کرد این موقف عبارت بود از این که افغانستان علاقمند و طرفدار تقویت، گسترش و تعمیق روابط امنیتی خود با سازمان ناتو به شمول امضای یک موافقت نامه واحد حضور امنیتی سازمان ناتو در افغانستان پس از سال 2014 است، اما به این شرط که تمام کشورهای اشتراک کننده در این ماموریت پس از سال 2014 موافقت قبلی دولت افغانستان را به دست آورند که به باور دولت افغانستان این شرط همنوایی کامل  با اصل احترام به حاکمیت ملی و استقلال افغانستان دارد.
درسومین کنفرانس وزرای امور خارجه کشورهای قلب آسیا در قالب پروسۀ استانبول که به تاریخ 26 اپریل در شهر آلماتی دایر شد، نمایندگی ها بیشتر از 50 هیئت از کشورها و سازمان های منطقوی و همچنان کشور ها و سازمان های بین المللی که حامی پروسه استانبول هستند، اشتراک کردند. در این کنفرانس که تداوم بسیار مثبت و خوب پروسه استانبول را نمایندگی می کرد، پلان های تطبیقی برای شش تدبیر اعتماد سازی که قبلاً هم خدمت شما به آنها اشاره شده است، این پلان های تطبیقی تصویب شد و به کارمندان ارشد پروسه استانبول وظیفه داده شد که در هفته ها و ماه های آینده طبق پلان های تطبیقی، تمام شش تدبیر اعتماد سازی را آهسته آهسته تطبیق کنند و در عین حال به کارمندان ارشد وظیفه داده شد که در مورد ایجاد یک میکانیزم تمویل برای تطبیق تمام اقدامات اعتماد سازی صحبت صورت گیرد، مطالعات خود را انجام دهند و هم در رابطه به راه های تمویل تدابیر اعتماد سازی در کوتاه مدت به تصامیمی برسند و در رابطه به ایجاد یک میکانیزم درازمدت تمویل تطبیق این تدابیر اعتماد سازی یک تصمیم را اتخاذ کنند و بالاخره در ماه سپتامبر در رابطه به تصمیم خود به جلسه بعدی کارمندان ارشد پروسه استانبول که قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد دایر شود، گزارش دهند.
در عین زمان تصمیم بر این شد که به دعوت جمهوری مردم چین، جلسه بعدی وزرای امور خارجه کشورهای منطقه قلب آسیا در چین دایر گردد که البته نمایندگی از علاقه مندی و حضور فعال جمهوری مردم چین در پروسه استانبول می کند و این هم یک خبر بسیار خوش است برای کشورهای پروسه استانبول خاصتاً برای جمهوری اسلامی افغانستان که رئیس مشترک دایمی پروسه استانبول می باشد.
البته در حاشیه این کنفرانس، وزیر امور خارجه با جلالتمآب رئیس جمهوری قزاقستان و همچنان وزیر امور خارجه این کشور صحبت های دو جانبه داشتند، در رابطه به اهمیت روابط دو جانبه بین افغانستان و قزاقستان صحبت های مفصل صورت گرفت. رئیس جمهوری قزاقستان به وزیر امور خارجه کشور اطلاع داد که در آیندۀ نزدیک یک هیئت بلند رتبه اقتصادی تحت ریاست یکی از وزرای کابینه خود به افغانستان خواهد فرستاد که هم در رابطه به همکاری های اقتصادی بین دو دولت و هم در رابطه به فرصت های سرمایه گذاری که برای تجار و شرکت های قزاقی درافغانستان وجود دارد، ملاقات ها و صحبت های خود را با مقامات کشور در افغانستان انجام دهند.
وزیر امور خارجه از اعطای 1000 بورسیه تحصیلی از سوی جمهوری قزاقستان به محصلین افغانی تشکری نمود. البته از این 1000 بورسیه تا حال حدود 500 بورسیه استفاده شده است و در سال های آینده 500 بورسیه باقی مانده هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. البته این بورسیه ها به مصرف مجموعی 50 میلیون دالر امریکایی از سوی دولت قزاقستان به دولت افغانستان کمک شده است که الی سال 2020 ادامه خواهد داشت.
وزیر امور خارجه با همتاهای تاجیکی، هندی و قرغیزی خود هم ملاقات های دو جانبه ای را انجام داد و همچنان با معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا صحبت های مفصل و دو جانبه را داشتند. در عین زمان یک نکته مهم دیگری که در جریان سفر وزیر امور خارجه به آلماتی صورت گرفت، امضای یک موافقت نامه عمومی همکاری های دو جانبه بین افغانستان و دولت شاهی عربستان سعودی بود که بین وزیر امور خارجه و معاون وزارت امور خارجه دولت شاهی عربستان سعودی به امضاء رسید که این موافقت نامه در برگیرنده ساحات متنوع همکاری بین دو کشور است، خاصتاً همکاری های اقتصادی، در بخش سرمایه گذاری، همکاری های فرهنگی و همکاری ها در بخش ورزش که ما از تقریباً یک و نیم سال به این طرف روی این سند با دولت شاهی عربستان سعودی کار کرده ایم و بالاخره توانستیم که به روز جمعه مورخ 26 اپریل این موافقت نامه را با آن کشور به امضاء برسانیم.
همچنان در جریان سفر وزیر امور خارجه به بروکسل، یک یادداشت تفاهم بین افغانستان و کروشیا امضاء شد که طبق این یادداشت تفاهم، دولت کروشیا یک مرکز  قابلگی را در ولایت بلخ و در شهر مزار شریف به قیمت مجموعی 500 هزار دالر امریکایی اعمار خواهد کرد که در بهبود خدمات صحی برای مادران و اطفال کشور نقش بسیار مثبت و سازنده ای را خواهد داشت.
سوال ها و جواب ها
پوښتنه:
بهارت صابر د آزادۍ رادیو خبریاله- د دوه موضوګانو په اړه غواړم د بهرنیو چارو وزارت نظر وپوښتم، اول دا چې لکه څنګه چې تاسو هم خبریاست په ځینو راپورنو کې ویل شوي چې CIA افغان حکومت ته، د ښاغلی کرزي دفتر ته لس کاله کېږي چې په پټه پیسې استوي دا خبر څومره کره یا نا کره دی؟
او بل دا چې د بهرنیو چارو وزارت سیاسي مرستیال ښاغلي لودین، هم داسې ویلی وو چی ګوندې له خپلې دندې څخه به ګوښه کیږي، د دې خبرې په اړه ستاسو نظر څه دی؟
موسی زی: د لومړۍ پوښتنې په هکله مو هغه خبر چې خپور شوی دی، له هغه څخه زه هم خبر یم ولې په هغه کې د هیڅ داسې چا نوم نه دی ذکر شوی چې هغه په رښتیا با صلاحیته وي، او یا د دې موضوع په هکله کوم اسناد یا شواهد ولري، په دې هکله زه فکر کوم تر ټولو مناسبه دا ده چې تاسو د ارګ له چارواکو سره په تماس کې شئ، که چیرته دا راپورونه واقعیت هم ولري، زه مطمئن یم چې دوی به زموږ څخه دقیقتر مالومات تاسو ته وړاندې کړي.
د لودین صاحب په هکله باندې، هغه خپله هم له بي بي سي سره مرکه کړی، تاسو حتماً لوستې ده ولې د اوس لپاره لودین صاحب د بهرنیو چارو وزارت برحال سیاسي معین دی، کار یی ادامه لري او هر وخت چې هغه د بهرنیو چارو له وزارت څخه ولاړ بیا کیدای شي چی موږ او تاسو نور په هغه باندې وغږیږو، ولې نن تر ټولو مهمه خبره دا ده چې  جاوید لودین د بهرنیو چارو وزارت برحال سیاسي معین دی.
سوال :
ظاهر قادری از تلویزیون آریانا. سوال من در مورد نشست سه جانبه در بروکسل است که گفته شد مسایل عمده در این نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و امریکا مطرح شده اما رسانه ای نشده است. عین حال بعضی گزارش ها به نشر رسیده که پاکستان خواسته های مشخصی از افغانستان داشته است، مثلاً تسلیم دهی دو رهبر طالبان که گفته شده در افغانستان فعالیت دارند، مسئله خط دیورند و بعضی مسایل دیگر. اگر در این موارد روشنی انداخته شود که مسایل عمده ای که افغانستان از پاکستان در این نشست خواسته چه بوده است؟
موسی زی: در رابطه به نشست سه جانبه که رئیس جمهوری در آن اشتراک کرده بودند، معلومات بسیار مفصل ارائه شده است. نکته ای که میخواستم به تکرار به آن اشاره کنم این است که برای دولت افغانستان از این به بعد صحبت کافی نیست، بلکه دولت افغانستان توقع اقدامات عملی را دارد و به همین دلیل بود که رئیس جمهوری پس از این نشست سه جانبه شخصاً خود ایشان اظهاراتی برای مطبوعات هم نداشتند، چون خواسته های دولت افغانستان، تقاضای دولت افغانستان از جمهوری اسلامی پاکستان بسیار روشن است. ختم حمایت از طالبان، تشویق طالبان به اشتراک در پروسه صلح افغانستان، ختم حملات توپخانه ای و راکتی بالای مناطق مختلف ولایت کنر از آن سوی خط دیورند، برداشتن پوسته های امنیتی که در نزدیکی دیورند از طرف پاکستان احداث شده است، حل دایمی و معقول مشکلات مهاجرین افغان در پاکستان تماماً شامل مواردی میشود که دولت افغانستان به تکرار و بسیار به وضاحت در تمام سطوح با مقامات پاکستانی مطرح کرده است. هم از طریق مطبوعات هم از طریق جلساتی که با آنها در سطح دو جانبه، در سطح سه جانبه و در سطوح چندین جانبه داشتیم. بناً به باور ما هم صحبت های سه جانبه ای که در بروکسل صورت گرفت، در آن مسایل متعددی  از طرف هر سه کشور مطرح شد و خواسته ها و تقاضاهای دولت افغانستان کاملاً روشن است. ما منتظر اقدامات عملی مقامات پاکستانی در تمام این موارد هستیم.
اما در مورد مشخصی که شما سوال کردید، دو رهبر طالبان پاکستانی به اصطلاح ما قبلاً هم ذکر کرده بودیم که ما خواستار رهایی رهبران طالبان افغانی در پاکستان هستیم و به تکرار در این مورد از مقامات پاکستانی تقاضای رسمی را مطرح کرده ایم به شمول رهایی ملا برادر و آماده هستیم تا در رابطه به رهایی ملا برادر با مقامات پاکستانی صحبت های مفصل تری هم داشته باشیم.
سوال:
اول اینکه ما در وزارت خارجه افغانستان هستیم نه در وزارت خارجه پاکستان که ما این موضوع را از مقامات پاکستانی سوال کنیم، چون در این نشست مقامات افغان حضور داشتند و پاکستان خواسته های مشخصی از مقامات افغان داشت. میشود شما مشخصاً بگویید چه خواسته هایی داشت، آنها انتقاداتی دارند که مثلاً ملا فضل الله در ولایت کنر در خطوط مرزی به سر می برد و ما به آن دلیل است که حملات راکتی انجام میدهیم آیا این واقعیت دارد که این کشور از افغانستان خواسته است که ملا فضل الله و امثال آن را تسلیم کند؟
موسی زی: قسمی که خدمت شما در رابطه به سوال قبلی هم گفتم، موضوع مهم برای دولت افغانستان  این است که جمهوری اسلامی پاکستان در مورد وعده های همکاری ای که می کند مانند: حمایت از پروسه صلح افغانستان، ختم حمایت از تروریزم وطالبانی که در پاکستان حضور دارند، تطبیق کامل موافقت نامه تجارت و ترانزیت بین جمهوری اسلامی افغانستان و پاکستان که در سال 2010 امضاء شد و تا امروز هم  به دلیل عدم همکاری مقامات پاکستانی، به صورت کامل تطبیق نمی شود، حل و فصل مشکلات مهاجرین افغان در پاکستان و هم چنان موارد دیگری که مربوط می شود به خط دیورند؛ احداث دروازه ای که کاملاً خلاف نورم های بین المللی است و موضوع از میان برداشتن پوسته هایی که فوج پاکستان در ده سال گذشته در نزدیکی ولایت ننگرهار- ولسوالی گوشته در امتداد خط دیورند احداث کرده اند و هم چنان قطع  کامل و فوری انداخت توپ خانه و راکت بالای مناطق مختلف ولایت کنر، اقدامات عملی انجام دهد. باید گفت که موضوعات یاد شده از جانب وزارت امور خارجه همواره مهم بوده است و  من خدمت شما به تکرار عرض کرده ام.
سوال :
مسعود انصار از رادیو کلید. سوال من در رابطه به نگرانی هایی که سفیر وزارت خارجه فرانسه در ارتباط با موضوعات افغانستان ارائه کرده اند، می باشد. میخواستم دیدگاه وزارت خارجه را در این خصوص داشته باشم بخصوص در ارتباط به فسادی که آنها یاد کردند و رهبری دولت را در این ارتباط آنها متهم کردند که آنها نمی خواهند که فساد از این کشور برچیده شود. دیدگاه وزارت خارجه در رابطه به صحبت های سفیر فرانسه چیست؟
موسی زی: خوب آقای باژولیت، سفیر فرانسه  در کابل ایفای وظیفه می کرد. ما روابط و همکاری های بسیار نزدیکی با ایشان داشتیم. اظهارات اخیر ایشان به صفت یک شخص مطرح شده است و ما هم آن ها را شنیده ایم. در اظهاراتی که ایشان  داشته اند نکات زیادی واقعیت دارند؛ اول این که فسادی که ماهمه از آن در افغانستان رنج می بریم، مسئوولیت مشترک جامعه جهانی و دولت افغانستان است. ما تا هنوز هم می گویم که یکی از دلایلی که فساد در افغانستان اوج  و گسترش یافته این است که که بیشتر از 80 فیصد کمک های بین المللی در طول ده سال گذشته  در افغانستان بیرون از بودجۀ افغانستان  بدون نظارت و مشورت  مستقیم با دولت افغانستان و در موارد زیادی بدون در نظر گرفتن اولویت های دولت افغانستان و بدون این که دولت افغانستان بفهمد که این پول به  چه اشخاص  از طریق عقد قرارداد و یا از طروق دیگر سرازیر شده است، به صورت مستقیم از جانب کشورهای  کمک کننده به مصرف رسیده است.
دوم این که ما هنوز هم در افغانستان با چالش های جدی مواجه هستیم. در این مورد هم ما با اظهارات سفیر اسبق فرانسه موافق هستیم. اما مهم این است که هم دولت افغانستان و هم جامعۀ جهانی برای مبارزه و برخورد با بزرگترین چالش هایی که در پیش رو است، تمام آمادگی های لازم را داریم؛ پروسه انتقال در جریان است، امروز قوت های امنیتی افغانستان مسئوولت تأمین امنیت بیشتر از 87 فیصد از نفوس افغانستان و الی تابستان همین سال، مسئوولیت مستقیم تأمین امنیت صد در صد نفوس را خواهند داشت.
 در رابطه به تدویر انتخابات، دولت افغانستان تمام اقدامات لازم را روی دست دارد تا باشد که انتخابات آزاد، شفاف، عادلانه و هم شمول داشته باشیم تا باشد که مردم افغانستان بتوانند در انتخابات شرکت کنند و ما بتوانیم در سال 2014 یک انتقال مسالمت آمیز قدرت سیاسی را از حکومت فعلی به حکومت بعدی منتخب مردم افغانستان داشته باشیم.
سوال:
سید حسیب مودودی از تلویزیون طلوع. سوال من در مورد موافقت نامه همکاری ها با ناتو است. آیا در این موافقت نامه نقش جنگی نیروهای ناتو بعد از 2014 مطرح است و یا بیشتر بر نقش آموزش و مشورتی آنها در موافقت نامه تأکید شده است؟
موسی زی: موافقت نامه ای که قرار است با سازمان ناتو امضاء شود، در مورد ماموریت آموزش، تجهیز و یاری با قوای امنیتی افغان می باشد. در این موافقت نامه  موضوع ادامه ماموریت محاربوی ناتو مطرح نیست، اما کشورهای انفرادی که خواستار ادامه حضور محاربوی در افغانستان باشند، باید مستقیماً در موافقت  با دولت افغانستان یک سند جداگانه ای را امضاء کنند و همین دلیل است که ما با ایالات متحده امریکا وارد مذاکرات دو جانبه هستیم. ایالات متحده امریکا هم یکی از اعضای سازمان ناتو است. اما ماموریت مشخص سازمان ناتو محدود به آموزش، تجهیز و کمک به قوای امنیتی افغانستان پس از سال 2014 میلادی خواهد بود.
سوال:
نظیفه از تلویزیون یک. میخواستم بپرسم که رئیس جمهور در نامه ای به بارک اوباما خواستار وضاحت در باره ایجاد پوسته های امنیتی پاکستان در مرز افغانستان شده اند. می خواستم بپرسم چرا از بارک اوباما خواستار این وضاحت شده اند، در حالی که باید این موضوع با سازمان ملل در میان گذاشته میشد؟
موسی زی:  چون پوسته هایی که در امتداد سرحد دیورند در نزدیکی ولسوالی گوشته امروز وجود دارند، در سال 2002 یا مدت کمی پس از سقوط رژیم طالبان از طرف قوای ایتلاف استفاده می شد، پرسونل نظامی قوای ایتلاف؛ قوای  امریکایی در آنجا جابه جا بوده اند و پس از مدتی بدون مشورت با دولت افغانستان بدون اخذ موافقت دولت افغانستان این پوسته ها به فوج پاکستان تسلیم داده شده است. به همین دلیل است که دولت افغانستان خواستار از میان برداشتن تمام این پوسته ها به شمول از میان برداشتن دروازه سرحدی ای که فوج پاکستان احداث کرده، شده است.
تشکر/ دیره مننه