امروز آقای کریم کِنِک، رئیس جمعیت هلال احمر ترکیه و نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت هلال احمر و هیئت همراه ایشان با محترم مولوی امیرخان متقی، وزیر امور خارجه ا. ا.ا دیدار و گفتگو کرد.

آقای کِنِک ضمن تشکری از استقبال گرم، افغانستان را دوست استراتژیک نامیده و از همکاری همه جانبه اطمینان داد. ایشان همچنان همکاری و فداکاری افغان‌ها را با ترک‌ها در نبرد بزرگ چانک قلعه فراموش نشدنی خواند.

وی همچنین اظهار داشت که با راهنمایی های ویژه جلالتمآب رئیس جمهور اردوغان، ۷۵۰ تن کمک های مردمی و غیردولتی ترکیه به ارزش ۱۰ میلیون دالر اعم از مواد غذایی و لوازم زمستانی، پوشاک، ادویه و تجهیزات طبی جمع آوری شده که به زودی از طریق بندر توغندی به دسترس مردم افغانستان قرار خواهد گرفت.

آقای کِنِک همچنین به ظرفیت سازی در هلال احمر افغانستان نیز اشاره کرد و گفت که جامعه جهانی را تشویق خواهد کرد تا کمک های خويش را در این زمینه افزایش دهند.

وزیر امور خارجه از کمک و حسن نیت حلال احمر ترکیه تشکری کرده و پیشنهاد کرد که اقلام اهدایی را که در بازار افغانستان موجود است از اینجا خریداری نمایند تا علاوه بر کمک به رشد اقتصادی افغانستان، هزینه کرایه نيز برطرف گردد.

آقای متقی همچنان خواستار صدور ویزه و سایر تسهیلات برای محصلان، تجار و افغان هایی که به دنبال تداوی در ترکیه هستند، گرديد.

وزیر امور خارجه خارجه خاطرنشان کرد که دولت افغانستان آماده است تا فرصت های سرمایه گذاری را برای دولت و تجار ترکیه در افغانستان فراهم کند تا تجارت و روابط دوجانبه تقویت شود.

MFA _Afghanistan

Read Previous

‏محترم مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجهٔ ا.ا.ا امروز با آقای وانگ یو، سفیر جمهوری خلق چین ملاقات نمود.

Read Next

گزارش گروه نظارتِ شورای امنیت ملل متحد در مورد افزایش- موجودیت گروه‌های خارجی در افغانستان واقعیت ندارد.

Leave a Reply