Ministry of Foreign Affairs of Afghanistan

امروز هیأت ا.ا.ا‌ به‌ رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه با آقای ویلادیمیر نوروف، سرپرست وزارت خارجهٔ ازبیکستان در تاشکند ملاقات نمود.

آقای نوروف از اشتراک هیأت افغان‌ در نشست بین‌المللی تاشکند اظهار خرسندی نمود و افزود که درین نشست پیشرفت‌های افغانستان بیان خواهد شد تا قناعت اشتراک‌کنندگان حاصل شود. آقای متقی از کشور ازبیکستان به‌خاطر برگزاری نشست بین‌المللی تاشکند سپاس‌گزاری نمود و افزود که در گذشته نشست‌هایی پیرامون مذاکرات، آتش‌بس، کاهش و جنگ در افغانستان برگزار می‌شد، اما این‌بار نشستی بین‌المللی در مورد توسعهٔ اقتصادی افغانستان برگزار می‌شود که پیشرفتی خوب است. آقای متقی اطمینان داد که امنیت مطمئن در افغانستان فرصت‌هایی خوب برای سرمایه‌گذاری ایجاد کرده است. به ویژه، مسوولین امنیتی در‌مورد عملیات موفقانه علیه عناصری که چندی قبل تلاش به خراب‌کاری در مرز افغانستان و ازبیکستان کرده بودند، معلومات دادند. آقای متقی افزود که امارت اسلامی پابند به تعهدات خویش است و به هیچ گروه ویا فردی اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان علیه کشور ثالث استفاده کند. آقای نوروف از پیشرفت‌های اخیردر راستای تأمین امنیت در افغانستان و گسترش تجارت میان آسیای مرکزی و جنوبی از طریق افغانستان استقبال نمود و افزود که رئیس جمهور ازبیکستان به صلح و ثبات در افغانستان توجه ویژه دارد و با استفاده ازین فرصت، بالای خط‌آهن ترمذ-مزارشریف-کابل-پشاور با جدیت کار ‌می‌کند. وی افزود که با عمل شدند این‌ پروژه، آسیای مرکزی و جنوبی به هم وصل خواهند شد و ازین طریق،اقتصاد افغانستان رشد زیاد خواهد کرد. آقای متقی با اشاره به آمادگی افغانستان برای پروژهٔ خط‌آهن یادآور شد که درین زمینه در مذاکرات با ازبیکستان و پاکستان پیشرفت خوب شده و اکنون کار عملی آغاز خواهد شد.

Read Previous

امروز آقای سعید العیده، معاون جدیدالتقرر سفیر قطر مقیم کابل با مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه ملاقات نمود.

Read Next

ا.ا.ا حملات وحشیانهٔ اسرائیل بالای مسلمانان مظلوم و بی‌دفاع غزه را که در نتیجهٔ آن بسیاری از فلسطینیان شهید و مجروح شده اند، به شدت محکوم می‌کند و خواستار توقف هر چه سریعتر آن است.

Leave a Reply