شام گذشته مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجهٔ ا.ا.ا با آقای وانگ یی، وزیر خارجهٔ جمهوری خلق چین در تاشکند ملاقات‌ نمود.

درین‌ نشست روی روابط دوجانبهٔ افغانستان-چین و وضعیت اقتصادی و بشری در ‌افغانستان صحبت شد.

در ابتدأ، وزیر خارجهٔ چین از اقدامات حکومت جدید در مدیریت وضعیت اقتصادی و بشری افغانستان قدردانی کرد. آقای وانگ یی پیشرفت‌های ا.ا را در تأمین امنیت قابل توجه خواند.

وی همچنین از کمک های همه‌جانبه میان افغانستان و چین در چهارچوب میکانیزم‌های بازسازی اقتصادی و کمک‌های بشری به ویژه در زمینه‌های تجاری و زراعتی یادآوری کرد تا محصولات زراعتی افغانستان افزایش یابد و به خودکفایی اقتصادی برسد.
وی همچنین تأکید کرد که با توقف زرع کوکنار، چین آماده است تا در زمینهٔ معیشت بدیل به دهاقین افغان کمک کند. درین راستا، وزیر خارجهٔ چین وعده سپرد که پس از اول ماه آگست صدور ویزه برای افغان‌ها آغاز خواهد شد.

آقای متقی نشست تاشکند را بسیار مفید خواند و اظهارات نمایندگان کشورهای منطقه به ویژه چین در این نشست را حامی افغانستان خواند. آقای متقی از کمک‌های بشردوستانهٔ چین به زلزله‌زدگان افغانستان تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که ‌پیشرفت‌های ایجاد شده در چارچوب بازسازی اقتصادی و میکانیزم‌های کمک‌های بشردوستانه بین دو کشور عملی شود.

وزیر امور خارجه با سپاس‌گزاری از چین برای پروازهای خطوط هوایی آریانا به ارومچی چین، افزود که این اقدام به افزایش صادرات افغانستان کمک می‌کند.
در اخیر، وزیر امور خارجهٔ چین تعهد کرد که دو طرف روابط خود را در عرصهٔ سیاسی بیش از پیش گسترش دهند.

MFA _Afghanistan

Read Previous

‏امروز هیأت ا.ا.ا‌ به‌ رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه با آقای ویلادیمیر نوروف، سرپرست وزارت خارجهٔ ازبیکستان در تاشکند ملاقات نمود.

Read Next

‏ا.ا.ا حملات وحشیانهٔ اسرائیل بالای مسلمانان مظلوم و بی‌دفاع غزه را که در نتیجهٔ آن بسیاری از فلسطینیان شهید و مجروح شده اند، به شدت محکوم می‌کند و خواستار توقف هر چه سریعتر آن است.

Leave a Reply