‏محترم مولوى امیرخان متقی، وزیر امور خارجهٔ ا.ا. افغانستان قبل از ظهر امروز با محترم سردار عمرزاکوف، معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری جمهوری ازبیکستان از طریق ویدئو کنفرانس صحبت کرد.

‏در این جلسهٔ دو طرف پیرامون گسترش تجارت، ترانزیت و ترانسپورت ميان افغانستان و ازبیکستان، و هم‌چنان نهایی کردن نقشهٔ‌ راه همکاری‌ها میان دو کشور و نقشهٔ خط آهن ترمذ-مزارشريف-کابل-پیشاور صحبت کرد.

وزیر امور خارجهٔ کشور اظهار داشت که کشورهای آسیای میانه، به ویژه جمهوری ازبیکستان ‏جایگاهی مهمی در سیاست خارجی کشور دارد و افغانستان به دنبال سطح بالای همکاری‌ها با همهٔ آنها است.

معاون نخست‌وزیر ازبیکستان با قدردانی از این موضوع، اذعان داشت که کشورش آماده است تا نشست نهایی خط آهن ترمذ-مزارشريف-کابل-پیشاور را دایر کند‏اما تحولات اخیر در منطقه این موضوع را به تعویق انداخته است.

آقای متقی نیز با بیان اینکه کار ميان ادارات مربوطهٔ دولت افغانستان جهت نهایی کردن نقشهٔ خط آهن متذکره جریان دارد، اطمینان داد که نسخهٔ نهایی آن به زودی با جانب ازبیکستان به اشتراک گذاشته خواهد شد.‏آقای عمرزاکوف هم‌چنان از پیشرفت‌های اخیر پیرامون نقشهٔ راه همکاری‌ها میان دو کشور استقبال نموده، تأکید کرد که این نقشه در کوتاه‌مدت نهایی خواهد شد.

وزیر امور خارجهٔ کشور نیز بر ادامهٔ مذاکرات جهت نهایی کردن نقشهٔ راه همکاری‌ها میان دو کشور تأکید کرد.‏در پایان، هر دو جانب توافق کرد تا هم نقشهٔ راه همکاری‌ها ميان دو کشور و هم نقشهٔ خط آهن ترمذ-مزارشریف-کابل-پیشاور در آیندهٔ نزدیک نهایی گردد.

MFA _Afghanistan

Read Previous

‏وزارت امور خارجهٔ ا. ا. افغانستان ترور شرین ابو عاقله، خبرنگار شبکهٔ خبری الجزیره را توسط نیروهای اسرائیلی به شدت محکوم می کند.

Read Next

‏با تأسف مطلع شدیم که خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس دولت امارات متحدهٔ عربی امروز درگذشت.
انالله وانا الیه راجعون.

Leave a Reply