مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجهٔ افغانستان عصر دیروز با امیر عبداللهیان همتای ایرانی خود تلیفونی گفتگو کرد.

در این گفت‌وگوی تلیفونی، مشکلات عمومی مسافران و مهاجران افغان مقيم ایران، رویدادهای اخیر، روابط دوجانبه، نمایندگی‌های دیپلوماتیک، امنیت دیپلومات‌ها، تجارت، اقتصاد و برخی مسائل مهم دیگر مورد بحث قرار گرفت. آقای متقی اظهار داشت که قرار است یک هیئت افغان در آینده نزدیک به ایران سفر نماید تا در مورد مسائل مربوط به مهاجران و بازداشت شدگان افغان گفتگو کند.

دو طرف خاطرنشان کردند که برخی از محافل مغرض تلاش میکنند تا با استفاده از رسانه‌ها بین مردم افغانستان و ایران نفرت و دشمنی ایجاد کرده و زمینه را برای خشونت فراهم سازند. برای جلوگیری از این مشکلات، هر دو طرف متعهد شدند که اجازه ایجاد فضای کینه توزانه و فاصله بین دو کشور و ملت دوست و همسایه را نخواهند داد.

وزیر امور خارجهٔ ایران از فرمان رهبری امارت اسلامی افغانستان مبنی بر منع کشت، خرید و فروش مواد مخدر استقبال کرد و از همکاری با کشاورزان افغانستان در ایجاد معیشت جایگزین اطمینان داد.

آقای متقی از حسن نیت آقای عبداللهیان تشکری کرده علاوه که تلاش وی بر این است تا فرصت روبرداشت، ترویج و استفاده از زراعت ایران را برای کشاورزان افغان فراهم کند تا به جای مواد مخدر، کشاورزی قابل قبول و سودآور را توسعه دهند.

این گفتگوی تلیفونی طولانی با تأکید بر تقویت روابط دوجانبه و حسن نیت دو طرف به پایان رسید.

MFA _Afghanistan

Read Previous

اعلامیهٔ وزارت امور خارجهٔ ا.ا. افغانستان در پیوند به آتش‌زدن قرآن کریم در سویدن

Read Next

‏وزارت امور خارجهٔ ا. ا. افغانستان شایعات مبنی بر پرتاب راکت از خاک افغانستان به شهر ترمذ کشور همسایه جمهوری ازبیکستان را کاملاً تکذیب می‌کند

Leave a Reply