Ministry of Foreign Affairs of Afghanistan

وزرای خارجهٔ افغانستان، پاکستان و چین برای اولین بار میکانیزم سه‌جانبه را پس از تحولات در افغانستان احیأ نمودند.

‏ آقای وانگ یی، وزیر خارجهٔ چین در نشست امروز گفت که چین مایل است تا نشست‌ سه‌جانبه را احیأ کند تا وزرای خارجهٔ سه کشور به همکاری‌های همه‌جانبه از طریق این میکانیزم ‏ادامه دهند. وی همچنان خواهان گسترش همکاری‌های سیاسی و اقتصادی میان سه کشور شد.

مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه از کشور چین به‌خاطر برگزاری چنین نشست‌ها سپاس‌گزاری نمود و افزود که حکومت جدید افغانستان با ‌چین و پاکستان روابط نزدیک دارد. وی گفت که فرصتی خوب برای همکاری‌های ‏اقتصادی منطقه‌یی ایجاد شده است که ایجاب می‌کند تا همکاری‌ها میان سه کشور افزایش یابد.

آقای متقی گفت، افغانستان تمایل دارد بجای تمویل، نقشی اقتصادی در منطقه داشته باشد. وی افزود که حکومت افغانستان می‌خواهد ضمن اتصال آسیای مرکزی با آسیای جنوبی، محصولات افغانستان‌ را نیز از طریق ‏پاکستان به چین و هند برساند.

آقای شاه محمود قریشی، وزیر خارجهٔ پاکستان ضمن تأکید بر نیاز برای گفتگوها به سطح وزرای خارجه، از اتصال اقتصادی بین منطقه حمایت نمود. وی گفت، پاکستان در همکاری با چین تلاش مشترک برای حمایت از افغانستان خواهد نمود.‏آقای متقی گفت، افغانستان از پروژهٔ بزرگِ راه‌ و کمربندِ چین حمایت می‌کند و مایل است تا نقشی مفید در منطقه از طریق این پروژه داشته باشد.

در پایان، سه‌جانب روی ادامهٔ چنین نشست‌ها توافق نمودند.

Read Previous

امروز مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجهٔ ا.ا.ا با آقای محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجهٔ قطر، در دوحه ملاقات نمود.

Read Next

مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجهٔ ا.ا.ا در نشست وزرای خارجهٔ کشورهای همسایهٔ افغانستان در چین اشتراک نمود

Leave a Reply