هیأت عالی‌رتبه‌ای که به رهبری محترم مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه به دعوت کشور ترکمستان به عشق‌آباد سفر کرده است، روز شنبه با معاون نخست وزیر، آقای رشید مرادوف وزیر خارجه و سایر مسوولین آن کشور طی دیداری دوجانبه ملاقات نمود.

درین نشست پیرامون روابط دوجانبهٔ سیاسی، دیپلوماتیک و اقتصادی، همکاری‌های امنیتی، آغاز زود پروژه‌های تاپی و تاپ، رشد تجارت و فعالیت سکتور خصوصی، افزایش صادرات سنگ مرمر، میوهٔ تازه و خشک و به‌ویژه تکمیل پروژه‌های خط آهن در آقینه و تورغندی و سرمایه‌گذاری روی برق‌ِ بادی بحث‌های سازنده صورت گرفت و مورد نظر دو طرف قرار گرفت.همچنان توافق صورت گرفت تا از افغانستان به‌عنوان مسیر ترانزیت میان آسیای مرکزی و جنوبی استفاده شود و گاز مایع، مواد معدنی و خوراکه و سایر اموال تجاری از همین مسیر انتقال یابد. دو طرف همچنان توافق کردند که نشست تیم تخنیکی دو طرف به تاریخ ۲۲ جنوری در کابل برگزار شود و کار برق،پروژهٔ تاپی و تمدید راه‌آهن در ماه مارچ سال جاری افتتاح و عملاً آغاز شود. قابل ذکر است که وعده سپرده شد تا به ده‌ها محصلی که به‌خاطر کووید-۱۹ در کابل کیر مانده اند، اجازه داده خواهد شد تا با آغاز ماه مارچ، به‌شکل تدریجی به آن کشور سفر کنند و همچنان توافق صورت گرفت تا کشور ترکمستان برای محصلین افغان در بخش‌های نفت و گاز، خط‌آهن و سایر بخش‌های تخنیکی، بورسیه‌های تحصیلی اعطا کند.

MFA _Afghanistan

Read Previous

‏سخنرانی مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه در کنفرانس واشنگتن در مورد صلح و کمک های بشردوستانه برای افغانستان

Read Next

‏ما از حملهٔ راکتی بالای امارات متحدهٔ عرب که قربانیان آن تأسیسات ملکی و کارگران خارجی بود، اندوهگین هستیم. هدف قراردادنِ تأسیسات ملکی عملی‌است که باید محکوم شود.

Leave a Reply