‏در گفتگوی تلفنی مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجهٔ ا. ا. افغانستان با تام وست نمايندهٔ ویژه ایالات متحده در امور افغانستان و رینا امیری نمايندهٔ ویژه آنکشور در امور زنان، دو طرف در مورد موضوعات مورد علاقه گفتگو کردند.

‏آقای وست اطلاعات و دیدگاه‌های خود را در مورد پیشرفت گفتگوهای کشورش با سکتور مالی افغانستان، به ویژه سیستم بانکی و پولی، و نیز طیفی از مسائل سیاسی و بشردوستانه دیگر به اشتراک گذاشت.

وزیر امور خارجهٔ کشور هم‌چنان پیشرفت‌های صورت گرفته در بخش مالی افغانستان با ایالات متحده ‏را یک پیشرفت خوب توصیف کرده، افزود که ما در بسیاری از زمینه‌ها دستاوردهای زیادی داشته ایم. از جمله، امنیت سرتاسری در افغانستان برقرار شده است، داعش شکست خورده و هیچ کس اجازه ندارد تا از خاک افغانستان علیه دیگران استفاده کند.

آقای متقی علاوه کرد که سیستم بانکی کشور‏علیرغم همه چالش ها فعال است، افغانی ارزش خود را حفظ کرده و دولت توانسته است بدون تبعیض به پنجصد هزار کارمند سابق و ده‌ها هزار کارمند جدید خود معاش پرداخت کند و بودجهٔ سال مالی خويش را نیز از منابع داخلی کشور تهیه و تصویب کند.

خانم امیری نیز در این گفتگوی تلیفونی دیدگاه‌های خود‏را در مورد آموزش، اشتغال و حقوق بشری زنان به اشتراک گذاشت و از حکومت افغانستان خواست تا بر بهبود آنها تمرکز کند.

آقای متقی در اين زمينه اظهار داشت علاوه بر اینکه که زنان افغان در زمینه های آموزشی، صحی و پاسپورت و سایر زمینه‌ها کار می‌کنند، فرمانی در مورد رعایت حجاب صادر شده ‏که زنان افغانستان با آن مشکلی ندارند. هم‌چنان، فرمانی در مورد ممنوعیت مواد مخدر صادر و اجرا شده است.

در پایان دو طرف بر ادامه تعامل و خویشتن داری در حل مسائل اساسی توافق کردند تا همه مسائل به صورت مشترک حل و فصل شود.

MFA _Afghanistan

Read Previous

‏آقای اولی لیندمن، سفیر ناروی مقیم کابل و هیأت همراه ایشان امروز با محترم مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجهٔ کشور دیدار کرد.

Read Next

‏تعدادی از افغان‌هایی که مدتی است در اسلام آباد پایتخت پاکستان دست به تظاهرات زده و می‌خواهند به خارج از کشور اعزام شوند

Leave a Reply